Neměl nejlepší kanon, nechránil ho nejodolnější pancíř a nepoháněl nejsilnější motor. Dokonce i jeho tvary působily lehce archaicky.
Přesto se americký tank Sherman, jehož masová výroba se naplno rozjela před 75 lety, stal jedním z nejdůležitějších obrněnců druhé světové války. Proč? Hlavně proto, že byl k dispozici ve správný čas v ohromných počtech a zároveň i v kvalitě, a tedy i spolehlivosti, kterých zbrojovky dalších válečných mocností nedosahovaly.
Lepší doložení poučky, že masová výroba vyhrává moderní války, těžko najít.
Zrozen z časové nouze
Když se mluví o nejlepších tancích druhé světové války, ty, kteří se zajímají o historii a vojenskou techniku, na jedné straně uchvacují německé kolosy Tiger I a Tiger II s proslulými osmaosmdesátimilimetrovými kanony či o něco lehčí, ale praktičtější Panthery. Na spojenecké straně je pak jednoznačným favoritem legendární sovětský tank T-34, o jehož klíčové roli na východní frontě není pochyb.
Střední tank M4, který Britové pokřtili Sherman po americkém generálovi z války Severu proti Jihu a jméno se mezi Spojenci rychle ujalo, jako by stál mírně stranou. Přitom pod několika spojeneckými vlajkami bojoval na všech frontách druhé světové války, od severní Afriky přes Itálii a bojiště západní Evropy, v tisícových počtech posílil také sovětskou armádu a byl i postrachem Japonců.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.