Tento týden byly zveřejněny zápisy z posledních zasedání nejdůležitějších centrálních bank světa, amerického Fedu a evropské ECB. Každá z těchto centrálních bank je sice v jiné situaci, co se týče utahování měnové politiky, překvapivě ale najdeme mnoho podobností.

Obě shodně provozují holubičí rétoriku. Fed sice už tento rok zvýšil sazby dvakrát, ale doprovází to holubičími komentáři. ECB dokonce na holubičí rétoriku spoléhá jako na svou strategii. Zápisy z posledních jednání obou institucí ukázaly obavy o plnění inflačního cíle. Mezi členy Fedu sice panují rozpory ohledně inflačního výhledu, ale shoda existuje v tom, že inflace bude delší dobu pod dvěma procenty. Stejné obavy sdílí i členové rady guvernérů ECB.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se