Petrochemická skupina Unipetrol odolává už déle než rok opakovanému volání drobných akcionářů, aby volné peníze, které má, vyplatila formou dividend. Podle finančního ředitele Unipetrolu Miroslawa Kastelika se ale prostředky mohou hodit na akvizice.
"Takto jsme připraveni na případné budoucí investice. Zatím je těžké říci, co by to mohlo být, ale po něčem se poohlížíme," řekl Kastelik v rozhovoru pro HN. Podle něj podobně příležitostný nákup udělal Unipetrol před třemi lety, když koupil dodatečný podíl v České rafinérské, nebo loni, když koupil Spolanu.
Unipetrol, ovládaný polskou skupinou PKN Orlen, se nachází v období, kdy začíná naplno těžit ze situace, která pomáhá výrobcům paliv v celé Evropě. Nakupuje ropu ke zpracování za poloviční ceny než před třemi lety a díky ekonomickému oživení vydělává na rostoucí poptávce po naftě a benzinu. Také v druhé části jeho byznysu, v petrochemii, se daří: levnější ropa zlepšila marže a ceny koncových produktů − plastů − rostou. Unipetrol z této situace těží až se zpožděním, protože loni a předloni měla firma dvě havárie, které odstavily část provozů. Letos naopak hospodaření pomáhají i příjmy z pojistek a výroba v obou rafineriích, v Litvínově i v Kralupech, už jede naplno.
Za prvních šest měsíců letošního roku vzrostl čistý zisk skupiny na 6,4 miliardy a tržby narostly o 60 procent na 61 miliard. To jsou dosud nejlepší pololetní výsledky v historii firmy.
Rekordní výsledky vedou k tlaku investorů na výplatu vyšších dividend, na které by firma měla mít dostatek volné hotovosti. Analytik Patria Finance Ondřej Koňák odhaduje volné peníze v rozsahu nejméně deseti miliard korun ke konci příštího roku. Koňák si proto myslí, že by si Unipetrol na případnou akvizici měl v době historicky nejnižších sazeb spíš půjčit, což by podle něj bylo levnější než používat vlastní jmění.
JAK SE DAŘÍ UNIPETROLU
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist