V ordinacích přibližně deseti tisíc praktických a ambulantních lékařů čekala v úterý na pacienty vylepená smuteční oznámení.

Někteří praktici měli na rukou černé pásky, ve Žlebech na Kutnohorsku dokonce symbolicky pohřbili ambulantní péči, jelikož tamní lékařka svou praxi ruší. Lékaři tím protestovali proti zavádění elektronických receptů, elektronické evidence tržeb a podfinancování praxí.

Symbolický protest má však mít pokračování, které se už pacientů dotkne. Na příští středu plánují stávku. "Zatím není možné říci, kolik ordinací se přímo zapojí. Nicméně počítáme, že stávkovat bude drtivá většina praktických lékařů," odhadl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Těch je v Česku zhruba pět a půl tisíce.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se