Ateliér zahradního architekta Ferdinanda Lefflera navrhuje zahrady pro ty nejbohatší. Od českých miliardářů Pavla Tykače, Radima Passera až po Slováka Jaroslava Haščáka. Díky veřejným zakázkám se ale s jeho prací bude moct seznámit i širší veřejnost.

Pražský developerský projekt Sakura, na němž se Lefflerova firma Flera podílí, byl nominován do prestižní mezinárodní architektonické soutěže WAN Awards v kategorii rezidenční projekty budoucnosti. Na bytový dům bude instalováno 32 tisíc kusů květin, bylin, keřů a stromů na střeše. Sakura se dostala do nejužšího výběru šesti bytových projektů ze čtyř různých kontinentů, ale nakonec si vítězství minulý týden odnesl konkurenční návrh z Dánska.

Chytit příležitost za pačesy

Leffler původně vystudoval krajinné inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze, ale nelíbila se mu představa, že by trávil většinu času v kanceláři. Vycestoval proto na několik let do zahraničí, kde se seznámil se zahradní architekturou, tu si vzápětí na stejné škole dostudoval.

K zakázkám pro movité Čechy se dostal přes svou kapelu, kolem níž se točila spousta architektů a umělců, mimo jiné lidé z ateliéru Ranný Architects. "Před 15 lety byla zahradní architektura oborem, který tady nikdo moc nechápal," konstatuje Leffler. Známí za ním tehdy přišli s tím, že hledají někoho, kdo by finančníku Pavlu Tykačovi navrhl zahradu na pražských Vinohradech. A pak už to šlo samo, Flera dostávala další zakázky na doporučení. "Měl jsem notnou dávku štěstí," přiznává Leffler. "Když už člověk dostane příležitost, nesmí to zkazit," říká Leffler s tím, že Česko je malá země, a když si jednou zkazíte jméno, máte je zničené navždy.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se