Vyjednávání o vládě se dostalo do bodu, kdy se nebezpečně podobá ruské ruletě. Nebo řítícímu se náklaďáku, který nemá brzdy.

I kdyby vedení ANO totálně zazdilo, nebo naopak nadšeně přijalo obě podmínky ČSSD − Babišovu demisi v případě prvoinstančního odsouzení a odstranění okamurovců z funkcí ve sněmovně −, nic by to nerozhodlo. Stavidla vůle vládnout jsou otevřena a všechno nezadržitelně spěje k vnitrostranickému referendu v ČSSD. Jeho výsledek je nepředvídatelný.

Podle čeho se asi bude rozhodovat oněch přibližně 17 tisíc sociálních demokratů? Že by se uklidnili četbou sofistikovaných formulek v předloženém návrhu koaliční smlouvy? Nebo ocenili kvalitu návrhu vládního programu? Případně si vzpomněli na loňské hůlkové hradní ponížení jejich tehdejšího šéfa Bohuslava Sobotky, který se jen snažil odvolat − jaká náhoda − Andreje Babiše? Reálnější je, že dost sociálních demokratů bude letos na podzim chtít kandidovat v komunálkách za perspektivní a zaopatřenou stranu. Tedy stranu vládní.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se