Když se chcete podívat, kolik je hodin, a máte na ruce hodinky, uděláte jednoduché gesto. Stejný pohyb nyní mohou dělat i nevidomí, i když žádné hodinky na zápěstí mít nebudou. Umožní jim to krabička s kamerou, již letos na český trh uvede společnost OrCam. Jaký je čas, den a datum, jim řekne ženský hlas linoucí se ze zařízení připevněného magnetem na brýlích.
"OrCam MyEye funguje na bázi gest. Pohyb ruky při pohledu na hodinky je intuitivní, nevidomí ho mohou dělat stejně jako zdraví," říká Eliav Rodman, marketingový šéf izraelské firmy. Zařízení předvedl v pondělí na úvodní konferenci k Týdnu inovací. Na ní se představily i další moderní technologie ve zdravotnictví.
Společnost svůj produkt vyvíjela osm let a investovala do něj miliony dolarů. Umí rozpoznávat obličeje, číst texty, bankovky, po načtení kódu pozná potraviny. Stačí k tomu jen ukázat prstem nebo přiložit ruku. Primárně je určená pro nevidomé a slabozraké, avšak firma se chce zaměřit i na další skupiny lidí. "Například na pacienty po mrtvici, dyslektiky či seniory," říká Rodman. Celkem podle něj zařízení může pomoci až miliardě lidí. Zatím jej používá necelých 20 tisíc lidí.
OrCam MyEye bude dostupné v češtině do několika týdnů či měsíců, zatím u dvou prodejců. Zájemci však nyní budou muset zaplatit plnou cenu. Například u prodejce brýlí Sagitta bude zařízení stát přes 134 tisíc korun. "Jsme odhodláni získat příspěvek nebo proplacení technologie přes zdravotní pojišťovny. Takto už to funguje v Německu, Rakousku a dalších zemích," říká Rodman.
Příspěvek na moderní technologie pro zrakově postižené české zdravotnictví zatím příliš řešit neumí. "Úhrada ze zdravotního pojištění není v tomto případě možná, protože jde o produkty, které pacienti používají bez asistence lékaře. Nejedná se většinou ani o zdravotnický prostředek," uvádí Gabriela Štěpanyová, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Zároveň ale říká, že na řešení takových produktů na zdravotně sociálním pomezí ministerstvo "intenzivně a konstruktivně" spolupracuje s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (MPSV). Právě to poskytuje příspěvek na pomůcky pro zrakově postižené. V případě OrCamu by podle příslušné vyhlášky nevidomí nárok na příspěvek měli mít. Zatím ale MPSV žádnou žádost nedostalo nebo o ní neví. Zdravotní pojišťovny zatím hradí třeba robotické operace, některé z nich také bionické protézy či využití robotů při rehabilitacích.
Právě takového robota pro rehabilitační zařízení i osobní použití na konferenci představila rovněž izraelská společnost ReWalk Robotics. Její exoskeleton pohání čtyři motory a pomáhá s chůzí pacientům s poškozením míchy či dalším poraněním.
Do "robotických nohou" se mohou dostat i svépomocí, chodidla 27 kilogramů vážícího robota si dají do bot a ovládají ho skrze chytré hodinky. Baterie vydrží čtyři hodiny nepřetržité chůze. "Rychlost může dosahovat až 2,55 kilometru za hodinu a systém dokáže chodit do schodů a ze schodů," vysvětluje šéf obchodu firmy Yishai Potack, čím se ReWalk odlišuje od konkurence.
Té je v této oblasti celkem dost, exoskeletony vyrábí například i Honda a Hyundai. Podobného robota využívá třeba Rehabilitační ústav Kladruby. Potack ale říká, že ReWalk byl první. "Systém vyvinul doktor Goffer, který je elektroinženýr. Před 14 lety měl nehodu a ochrnul na všechny končetiny. Bylo mu divné, že do té doby nebylo nic lepšího než vozík, tak se do toho pustil," popisuje Potack.
Zda systém trénuje mozek handicapovaného, aby si na chůzi vzpomněl a znovu se ji naučil, ještě klinické testy nedokázaly. "Jeden uživatel mi ale říkal, že se díky tomu přirozeně unaví a může v noci spát, což mu předtím nešlo, a byl proto závislý na prášcích na spaní," uvádí.
Systém zatím v Česku dostupný není, Potack tu ale hledá partnery, dostat jej chce i do rehabilitačních ústavů. Firma chce rovněž získat příspěvek nebo úhradu od pojišťoven. Jinak "nohy na baterky" vyjdou na 85 tisíc eur (2,1 milionu korun).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist