V referendu o vstupu sociálních demokratů do vlády s hnutím ANO může v těchto dnech hlasovat skoro osmnáct tisíc členů, ve skutečnosti ale rozhodnutí strany ovlivní několik málo lídrů.
Když například hlasovali straníci z Bohumína na Ostravsku, bylo jasné, že naslouchali svému senátorovi Petru Víchovi. Ten stranu dlouhodobě vyzývá k odchodu do opozice. "Proti koalici bylo 46 lidí, pro bylo jen devět," říká Vícha.
Osobností, které dokážou přesvědčit členy podobně jako karvinský senátor, je v ČSSD více. Právě na nich teď závisí rozhodnutí, jak bude příští vláda vypadat, jestli vůbec vznikne a kam bude Česko směřovat. Strana je rozdělená zhruba půl na půl, na každém hlasu tedy záleží. Tlak na ni zvyšuje i prezident Miloš Zeman, který v pondělí České televizi řekl, že jmenuje Andreje Babiše (ANO) premiérem ještě před skončením referenda.
18 tisíc
sociálních demokratů může hlasovat ve vnitrostranickém referendu o vstupu do vlády do 14. června. Aby byl výsledek platný, musí přijít alespoň čtvrtina členů.
Do vypjaté situace se vkládají bývalí místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Michal Hašek. Vědí, že internet jim umožňuje oslovit kolegy po celé zemi a na sociálních sítích patří mezi nejaktivnější zastánce koalice s trestně stíhaným Babišem. Podle Škromachova odhadu mají šanci ovlivnit třetinu členů.
"Členská základna je rozdělená. Třetina stojí za vedením ČSSD, třetina je v opozici a pak existuje třetina, které je potřeba sdělit pro a proti," říká Škromach.
On i Hašek však musí počítat s možným neúspěchem a také s protivníky z Brna, kteří mají na koalici opačný názor a někteří už hlasovali proti vstupu do vlády.
Klíčové a zároveň značně nejisté bude rozhodnutí i v Moravskoslezském kraji, kde má sociální demokracie hodně členů. Právě tady se mohou střetnout obhájci politiky bývalého předsedy strany a někdejšího premiéra Bohuslava Sobotky s novými představiteli ČSSD.
Konkrétně tu půjde o exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a zástupkyni ostravské organizace Janu Vajdíkovou či bývalého poslance Adama Rykalu.
Zatímco v Brně nelze výsledek předvídat, v regionech, jako je Plzeň, Praha, Jihočeský či Středočeský kraj, je situace přehlednější. V těchto místech mají velký vliv jednotlivci či úzká skupina lidí.
Třeba bývalý ministr vnitra Milan Chovanec sice ve sněmovně není příliš vidět, ale doma v Plzni má hlavní slovo. "Ukázkovým příkladem je Plzeňský kraj, kde skoro všichni významní sociální demokraté jako například hejtman Josef Bernard nebo bývalý poslanec Václav Votava odmítají vstup do vlády," hodnotí vliv osobností na referendum politolog blízký ČSSD Lukáš Jelínek.
Proti lidem, jako je Chovanec, budou stát straničtí lídři, tedy předseda Jan Hamáček a první místopředseda Jiří Zimola, kteří jako hlavní vyjednávači návrh koaliční dohody s ANO nejvíce obhajují.
Ještě více než v Plzni se vliv několika významných straníků na názor členské základny projevuje v Praze, kde sociální demokracii dominuje europoslanec Miroslav Poche.
"Některé regiony jsou nakloněny vstupu, protože mají šanci dostat někoho do vlády. Praha může být ukázkou," upozornil Jelínek na to, že situace v hlavním městě se úplně otočila ve chvíli, kdy se Poche dozvěděl, že mu Hamáček nabízí křeslo ministra zahraničí. Předtím vedení pražské organizace vstup do vlády odmítlo.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist