Když premiér v demisi Andrej Babiš spolu s ministrem zemědělství Jiřím Milkem před třemi týdny odvolávali kvůli podcenění kůrovcové kalamity šéfa státních lesů Daniela Szóráda, vypadal premiér, jako by se o pohromě právě dozvěděl. "Jsem překvapený, jak to stát neřeší. Nebylo uděláno vůbec nic, zaspali jsme dobu," řekl.
Málokdo z politiků by přitom měl být s rozsahem kalamity a jejím dopadem na lesnictví a dřevařství tak seznámený jako právě Babiš. Vlastnil totiž až do loňského února, kdy se staly součástí svěřenského fondu, dvě významné tuzemské lesnické společnosti: Uniles a Wotan Forest. Babiš byl dokonce dlouhé roky s trochou nadsázky největším soukromým lesníkem v zemi. Obě jeho firmy se navíc řadu let s následky kalamity potýkají, těží kůrovcem napadené stromy a vysazují nové.
A obě ve velkém pracují pro stát. Klíčovým odběratelem jejich služeb jsou Lesy ČR, které obhospodařují skoro polovinu porostů v zemi. V případě Unilesu se navíc zdá, že Babišův vstup do politiky podniku pomohl k většímu množství státních zakázek. V období po volbách v roce 2013 jich získal násobně více než v předchozích pěti letech.
Významným partnerem je pro oba podniky i druhý největší majitel lesů v zemi, Vojenské lesy a statky. Zaměření obou firem se navíc nejen v období kalamit dobře doplňuje. Zatímco Uniles se soustřeďuje na kácení stromů, Wotan Forest spíše dodává sazenice a zalesňuje.
Uniles vítězí na celé čáře. Od roku 2013
Státní lesy na začátku minulého týdne zveřejnily konečný seznam smluv s externími podniky, které převážně těží a prodávají jejich dříví. Mezi firmami, jimž Lesy ČR zadávají nejvíce práce, figuruje nejčastěji právě jméno Uniles. Z 221 uzavřených smluv na následujících pět let jich společnost, která sídlí v opraveném areálu v severočeském Rumburku, uzavřela 43, nejvíce ze všech. Některé z nich se týkají kalamitou nejsilněji zasažených oblastí severní Moravy i Zlínska, kde už po kůrovci zůstávají holé celé hřebeny a stráně. Jen za letošní rok tak Uniles, který Agrofert získal v roce 2011, Lesům ČR vyúčtuje podle tiskové mluvčí státního podniku Evy Jouklové 657 milionů korun.
V posledním roce však firma měla se včasnou těžbou kalamitního dřeva potíže a za neplnění termínů dostala od Lesů ČR pokutu 1,9 milionu korun. Největší hříšníci ale platili mnohonásobně vyšší penále. Hodonínské firmě Petra státní podnik naúčtoval skoro 44 milionů a Kloboucké lesní 13 milionů.
Při pohledu zpět do posledních deseti let jsou účty Unilesu a státních lesů působivé. Uniles si za tu dobu vydělal 2,56 miliardy korun. Vliv vstupu Agrofertu do firmy a ještě více moment, kdy se Andrej Babiš stal v roce 2013 vicepremiérem a ministrem financí, je přitom na výsledcích podniku jasně vidět. Zatímco do roku 2013 získal od LČR práci za 461 milionů, od roku 2013 už celkem za 2,1 miliardy.
I díky těmto zakázkám dokázal podnik od roku 2009 do roku 2015 zšestinásobit svoje tržby na 2,82 miliardy korun. V následujících dvou letech ale utržil zhruba jen 2,1 miliardy, a zatímco v roce 2016 měl zisk 12 milionů, vloni ztrátu 22 milionů. Pád ceny dřeva způsobený kůrovcovou kalamitou nakonec dohnal i Babišův podnik. "Důvodem byl výrazný převis nabídky dřeva nad poptávkou a nedostatek pracovníků," uvedl letos na konci dubna pro ČTK ředitel Unilesu Petr Jelínek.
Současný ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil připisuje úspěchy Unilesu kromě výhodně nabídnuté ceny i jeho velikosti. "Rozhodující je, že oni mají rozdíl mezi cenou, kterou nám nabídnou za dřevo, a cenou, kterou si účtují za pěstební práce, často nejvyšší. Roli ale hraje i to, že jsou opravdu velký podnik, který se jako jediný účastní tendrů ve všech oblastech. Navíc mají to výjimečné zázemí Agrofertu, možnost si sehnat bankovní záruky, personál," řekl Pospíšil.
Šéfové Unilesu jsou v lesnickém byznysu vlivnými osobnostmi. Ředitel podniku Petr Jelínek byl dokonce poradcem ministra v demisi Jiřího Milka. Po kritice některých médií, že první muž podniku, který se uchází o největší zakázky největšího státního lesnického podniku, zároveň radí ministrovi právě v oblasti lesnictví, z pozice odstoupil. Jelínek ale dále zastává funkci předsedy Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků.
Technický ředitel Unilesu Vladimír Veselý je zase předsedou dozorčí rady Lesnicko-dřevařské komory a viceprezidentem pro oblast lesnictví v Agrární komoře.
Co se dočtete dál
- V placené části si mimo jiné přečtete o zakázkách pro Vojenské lesy a statky, reakci mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky či to, jak angažmá bývalých firem Andreje Babiše v lesnictví vnímají oslovení odborníci.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.