Brexit umožní Británii maximálně využít obchodní příležitosti, uvedla pro HN Suella Bravermanová, náměstkyně na britském ministerstvu pro brexit. Svůj názor hájí proti řadě expertů i proti faktu, že americký prezident Donald Trump uvalil cla na vybrané produkty z Číny, zemí Evropské unie či Kanady a volný obchod je v největším ohrožení od konce studené války.

Velká Británie věří, že po odchodu z EU bude schopná uzavřít mimořádně výhodné obchodní smlouvy s řadou zemí z celého světa, ačkoli i doma zaznívají skeptické hlasy. "Poprvé po 40 letech budeme mít možnost sami si určovat obchodní politiku," trvá na svém Bravermanová, jež ji má ve svém úřadu na starosti.

V EU je obchodní politika pro všechny členské země společná. Jako celek jedná unie o vzájemných obchodních vztazích s ostatními státy. Až Britové EU opustí, budou si moci domlouvat své vlastní dohody o volném obchodu. Zastánci brexitu tvrdí, že Londýn se zbytkem světa vyjedná mnohem víc, než čeho byla schopná dosáhnout unie.

Odborníci to vesměs považují za iluzi. Poukazují na to, že EU má vzhledem ke své velikosti v jednáních mnohem silnější pozici, než jakou kdy bude mít osamocené Spojené království. EU uzavřela více než 60 obchodních dohod. Samostatní Britové budou muset se všemi zeměmi mimo společenství jednat od samého začátku.

Zpochybňován je i možný ekonomický přínos, jakého může Spojené království v dohodách o volném obchodu se státy mimo Evropu dosáhnout. "Obchodní dohoda se zemí někde na druhém konci světa bude mít pro britskou ekonomiku velmi malý význam," napsal Sam Lowe z think-tanku Centre for European Reform pro server Business Insider. Podle něj to platí i pro případ, že by se Británii podařilo uzavřít smlouvu o volném obchodu například se Spojenými státy, tedy s největší ekonomikou světa.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.