V klasickém britském komediálním seriálu Jistě, pane premiére se v díle Patron umění praví: "Jen jsem vám řekl, že banket při vyhlašování cen nejlepším britským hercům je přenášen živě televizí a že coby čestný host budete viděn miliony diváků jako součást spektakulární a zábavné podívané. A že si vás diváci spojí se všemi těmi hvězdami, které přinášejí potěšení milionům lidí."

Mistrovství světa ve fotbalu, které začíná v Rusku, sice není kulturní akcí, ale efekt, který autoři seriálu Jonathan Lynn a Antony Jay popsali, je totožný. Putin se na dosti dlouhou dobu dostane do středu mediálně nejsledovanější akce, která by v zásadě měla mít pozitivní rozměr. Moskva si přesně to samé slibovala od zimní olympiády v Soči, ale i když byli diváci a sportovci spokojeni, tak v oblasti politické kvůli útoku na Ukrajinu a dalším na to navázaným událostem žádný pozitivní posun ve vnímání Ruska nenastal. Sportovní triumfy domácí reprezentace pak vzaly zasvé o několik let později, když se provalil obludný dopingový skandál.

Rusko za olympiádu utratilo obrovské množství peněz, ale nic z toho, co si od jejího pořadatelství na začátku slibovalo, nakonec nenastalo. Vadí to však někomu?

Doma i v zahraničí o kritiky nebyla nouze, ale Putinovi na těch domácích nezáleží vůbec a záhy bohužel zjistil, že mu nový − velmocenský způsob chování v zásadě prochází i v zahraničí. Když po sestřelení malajsijského letadla musel podstoupit zjevné ponížení na summitu skupiny G20 v Brisbane a Rusko bylo vyloučeno ze skupiny G8, tak prostě prohlásil, že o takové platformy vlastně nestojí. Tvrdil, že si Západ na Rusko netroufne uvalit sankce. A když si troufl, Putin ubezpečoval, že sankce neudrží, a když se ukázalo, že udrží, tak prohlásil, že si Rusové musí zvyknout žít pod sankcemi, neboť Západ je nikdy neodvolá.

Zjevné rozpory obsažené v těchto tvrzeních většině Rusů nevadily, stejně tak jako hospodářské těžkosti, do kterých se země dostala. Místo toho, aby Putina viděli ve Washingtonu, Londýně či Berlínu, si zvykli na Putina v Pekingu a místo komplikovaného dialogu s EU a NATO se národ konečně dočkal "přesvědčivého" důkazu, že země "vstala z kolen", když dosáhla (již třikrát) vítězství v Sýrii.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.