Byla to velmi úspěšná konstruktivní schůzka, uvedl šéf ČEZ Daniel Beneš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem a designovaným premiérem Andrejem Babišem o budoucnosti energetiky. Připomeňme, že se ti tři sešli na Hradě týden před valnou hromadou energetické společnosti, na které se mělo − ale nebude − rozhodovat i o jejím rozdělení, které představil Beneš poslancům letos v zimě.
Takzvanou transformací společnosti mělo být její rozdělení na dvě části, z nichž jedna by byla čistě státní (v ní by byla výroba elektřiny a současně by mohla financovat stavbu jádra), do druhé by se soustředila distribuce, čistá energie a další. Mělo jít o způsob, jak akcionářům zachovat výdělky a státu umožnit, aby investoval do výstavby jádra. Ne že by tento plán byl vysloveně špatný − analytici se shodli na tom, že díky rozdělení by soukromí investoři pozitivně vnímali odpadnutí rizika spojeného s výstavbou nového jaderného zdroje a stát by si se "svým" ČEZ zase mohl dělat, co chce, protože by byl stoprocentním vlastníkem.
Budoucnost ČEZ je ale daleko víc než s ekonomickou stránkou spojená s politikou. Prezident Miloš Zeman, dlouholetý přítel Daniela Beneše, kterého několikrát "zachránil" ve funkci před Andrejem Babišem, opakovaně řekl (naposledy na TV Barrandov), že "nikomu nevnucuji svůj názor, je to primárně na rozhodnutí jak premiéra, tak ministra průmyslu a obchodu, se kterým se mimochodem − jak se zdá − v této věci shoduji. Ale jsem proti rozdělení ČEZ." V tu chvíli bylo jasné, že pokud má Beneš zůstat ve funkci, musí vymyslet, jak ČEZ rozdělit a nerozdělit současně. Návrh na vyčlenění "nové energetiky" do dceřiné společnosti (nikoliv tedy do samostatné) tento dojem ze zachování celistvosti energetického gigantu − zdá se − docela dobře splňuje.
Akcionáři dostanou v nové "dceři" větší podíl, než mají v současném ČEZ. Navíc pokud bude "matka" investovat do jádra a tato investice bude ztrátová, nebudou se na těchto ztrátách podílet, což je v podstatě to hlavní, co je zajímá. Čistá energie také může vynášet víc než ta klasická, a to i bez investic do jádra.
Co se dočtete dál
- Co dalšího by Benešův návrh na proměnu ČEZ přinesl. A pokud projde, o čem vypovídá.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.