Menší insolvenční správci běžně používají společné kanceláře a dělí se i o zaměstnance. Výrazně tak šetří náklady. O takovou možnost ale mohou už brzy přijít. Odcházející ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podepsal ve středu vyhlášku, která podrobně rozepisuje, jak mají být kanceláře správců personálně a materiálně vybaveny.
Správci by nově mohli využívat jen pracovníky, kteří nejsou zároveň zaměstnáni u jiného insolvenčního správce. "Vyskytují se extrémní případy, kdy jeden zaměstnanec v ten samý okamžik jedná za několik desítek správců, a má tedy několik desítek zaměstnavatelů," uvádí mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová. Zároveň odhaduje, že novinka se dotkne jen několika desítek správců.
Insolvenční správci dohlížejí na to, jestli se firmy v úpadku a lidé v osobním bankrotu snaží uhradit věřitelům co největší část svých dluhů.
504
insolvenčních správců působí aktuálně v Česku.
Se Schejbalovou nesouhlasí Tomáš Valášek, výkonný ředitel firmy Insolvence 2008, která správcům dodává informační systém. "Jenom našich zákazníků, kteří používají sdílené provozovny, je více než sto, tedy asi pětina všech insolvenčních správců v Česku. Nějakou formu společných pracovišť navíc používají i další správci," říká Valášek s tím, že nové pravidlo je podle něj protiústavní.
Co se dočtete dál
- Jaké jsou argumenty zastánců a odpůrců vyhlášky.
- Proč má vyhláška vyhovovat podle jejich kritiků především větším firmám.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.