Přinejmenším sedm firem Agrofertu přijalo dotace zemědělského pojištění určené pro malé a střední podniky. Celkem tak získaly více než čtyři miliony korun. Na tyto peníze dosáhly i některé firmy z dalších agrárních kolosů. Kupříkladu Agrofarm z uskupení Agro Měřín pozemkového magnáta Gabriela Večeři. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond, který tuto podporu poskytuje, a ministerstvo zemědělství jako jeho jediný akcionář teď problém analyzují. Agrofert trvá na tom, že vše bylo v pořádku.
Česká pirátská strana v úterý vyzvala dopisem Agrofert, aby peníze i s úroky vrátil.
Zemědělská společnost Blšany se v dubnu 2014 stala součástí koncernu Agrofert, který je největší v českém zemědělství. Přesto rok poté požádala o příspěvek k pojištění, které farmářům pomáhá zmírnit škody způsobené nepříznivým počasím. V čestném prohlášení firma uvedla, že splňuje podmínky pro zařazení mezi malé a střední podniky. Za ně se považuje takový podnik, který zaměstnává méně než 250 lidí a jehož roční obrat nepřesahuje 50 milionů eur. Pokud je firma součástí holdingu, posuzuje se celá skupina.
"Blšanská společnost neoprávněně získala přes 2,4 milionu korun. Podobně se o dotace ucházelo dalších šest firem Agrofertu, dohromady dostaly téměř 4,2 milionu korun," uvedl pro HN protikorupční analytik České pirátské strany Janusz Konieczny, který zneužívání programu zmapoval.
50 milionů
eur je maximální roční obrat zemědělské firmy, aby byla pro rozdělení dotací považována za malý nebo střední podnik. Zároveň nesmí mít více než 250 zaměstnanců.
O dotacích pro dva podniky Agrofertu − Agroparkl a ZOD Zálabí − před dvěma týdny informoval pořad Reportéři ČT a server iRozhlas. Příspěvky od státního fondu braly i poté, co se staly součástí koncernu. Stejně se zachoval Agrocom Hrušovany. Pod Agrofert patří od července 2013, přesto v dubnu 2015 požádal o podporu a fond mu vyplatil bezmála 400 tisíc korun. Taktéž Lužanská zemědělská je od září 2016 pod Agrofertem, ještě loni v červnu se ale přihlásila o dotace pro menší zemědělce a přijala přes 428 tisíc korun. Podobně postupovaly společnosti Vlčnovská zemědělská a Farma Veselka.
Skupinu Agrofert vlastnil současný premiér Andrej Babiš (ANO), kvůli střetu zájmů ji ale loni převedl do svěřenských fondů. Na ně dohlíží i jeho manželka Monika.
V případě dotací zemědělského pojištění trvá Agrofert na tom, že vše bylo v pořádku. Jeho mluvčí Karel Hanzelka tak reagoval na dotazy HN, jestli dotyčné firmy vyplacené podpory vrátí. "Věc dále analyzujeme, v tuto chvíli nemáme co dodat," uvedl mluvčí. Agrofert se odvolává na podpůrný a garanční fond, který podle Hanzelky opakovaně řekl, že na dotace mají podniky Agroparkl a ZOD Zálabí nárok i po vstupu do koncernu. Otázky HN, zda má Agrofert od fondu ujištění písemně a jestli s fondem konzultoval oprávněnost dotací pro dalších pět podniků ze skupiny, nechal Hanzelka bez odpovědi.
Šéf fondu Zdeněk Nekula v televizi tvrdil, že zmíněné dvě firmy Agrofertu se dostaly do přechodného dvouletého období. Tuto možnost dává příslušné unijní nařízení, aby firma nepřišla o dotace, když dočasně nesplní kritéria malého a středního podniku. Dvouleté období se ovšem týká pouze situace, kdy podnik přirozeně roste, nikoli případů, kdy se změní vlastník, jak tomu bylo u jmenovaných společností.
Co se dočtete dál
- Co na podporu firem z kolosu Agrofert říká podpůrný fond ministerstva zemědělství, který dotace poskytuje.
- Jak celou věc komentují experti na ochranu hospodářské soutěže.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist