V listopadu poletí prezident Miloš Zeman opět do Číny a poveze s sebou početnou delegaci českých firem. Tuzemské společnosti ale v Šanghaji budou nejspíše vystavovat pouze pod Smíšenou česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce, v jejímž vedení je Jaroslav Tvrdík. Ten je zároveň tváří čínské společnosti CEFC Europe, která se před časem dostala do finančních problémů, jež vyústily až ve spor s finanční skupinou J&T.
Mezinárodní veletrh dovozu v Šanghaji je jednou z nejvýznamnějších ekonomických událostí roku v Číně. Jeho pořádání oznámil loni čínský prezident Si Ťin-pching. Cílem říše středu je hledat partnery pro dovoz zboží. Akce se zúčastní země z celého světa.
České firmy budou v Šanghaji vystavovat na 500 metrech čtverečních ve dvou ze šesti pavilonů. Ty jsou ale zarezervovány pouze Tvrdíkovou komorou.
Čínská společnost CEFC si vybrala pro své investice v Evropě jako základnu Česko. Vznikla tu společnost CEFC Europe. V jejím vedení usedl i Jaroslav Tvrdík. Ten se dostal do představenstev řady firem, které CEFC Europe koupila. Mezi nimi byl například fotbalový klub Slavia či strojírny Žďas. Později se ale CEFC v Číně dostala do finančních problémů, které se dotkly i její dceřiné společnosti v Praze. Finančně se skupina zachránila, když do CEFC vstoupil polostátní čínský konglomerát CITIC Group, který vstoupil i do CEFC Europe se 49procentním podílem a zaplatil jeho pohledávky.
500 m2
mají zatím k dispozici české firmy na veletrhu v Šanghaji, který se bude konat v listopadu.
"Určitá ministerstva a specializované agentury byly čínskou stranou požádány o účast. Všichni dostali možnost si za stejných podmínek rezervovat výstavní plochu. Proč to neudělali i ostatní, to upřímně nevím," řekl HN Jaroslav Tvrdík s tím, že čínská strana prosila, aby se zúčastnilo co nejvíce tuzemských firem. Nyní už jsou místa zaplněná a na schválení dalších prostorů se musí čekat.
Podle Tvrdíka se v Česku o akci vědělo už na podzim loňského roku. Ministerstva a agentury pak měly leden a únor na to, aby čínské straně poslaly požadavky, kolik místa v pavilonech chtějí. "CzechTrade nad rámec rezervovaných prostor pro členy komory požádal o dalších 108 metrů čtverečních. Příslušná přihláška již byla zaslána čínské straně, takže není pravda, že bychom neměli zájem pronajmout vlastní prostory," sdělil ředitel sekce služeb pro exportéry CzechTrade Milan Ráž.
Zda prostory agentura dostane, však nyní záleží na organizátorech. CzechTrade by chtěl do Číny podle plánu poslat přibližně 12 firem a umístit je do čtyř výstavních pavilonů na veletrh.
Tvrdík míní, že je plocha vzhledem k významnosti veletrhu pro české firmy malá. Navíc prostory jsou potvrzené jen ve dvou pavilonech − služeb a také v sekci potravin. "Česko chce velkou delegaci, ale plocha není adekvátní ani struktuře firem, které mohou jet. Bude tam sice ještě plocha národního pavilonu, kde se země představuje, tam se ale nesmí podle přání pořadatelů uzavírat obchodní dohody," řekl Tvrdík. Komora, kterou vede, chce však ostatním státním agenturám nějaké místo propůjčit. O podmínkách se nyní jedná.
Účast na veletrhu vyjde firmy na 49 tisíc korun a s prezidentem Zemanem má letět několik desítek jejich zástupců.
Česká republika má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Tuzemský export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard. Podle Svazu průmyslu a dopravy by veletrh mohl nepoměr mezi zeměmi trochu snížit. Velkým podporovatelem obchodování s Čínou je i prezident Zeman. Kritici však namítají, že slibované investice do tuzemska zatím váznou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist