Dvě stě padesát dní od podzimních parlamentních voleb se premiérovi za ANO Andreji Babišovi podařilo sestavit vládu, která má šanci získat důvěru sněmovny. Včerejší jmenování vlády však do poslední chvíle provázela taktická hra, jak formálně dodržet ústavu a současně vyhovět prezidentovi Miloši Zemanovi. Z těchto manévrů bylo patrné, jaký vliv má prezident na novou vládu. Ani šéf ČSSD Jan Hamáček, ani premiér Babiš si to s ním nechtějí rozházet.
Hlava státu opakovaně odmítla jmenovat do kabinetu europoslance Miroslava Pocheho s tím, že mají jiný názor na migraci. Přesto návrh na jeho jmenování premiér Babiš v pondělí ráno poslal na Hrad. Dostal odpověď, jakou čekal. Zeman odmítl Pocheho jmenování podepsat a nakonec dosadil do čela resortu šéfa ČSSD Jana Hamáčka. HN se pokusily popsat, jak k tomu došlo.
Hamáček i Babiš couvli − místo toho, aby do poslední chvíle prosazovali to, že prezident má Pocheho jmenovat. Kdyby trvali na Pochem, mohl premiér v krajním případě podat na Zemana kompetenční žalobu, a vymoci si tak na něm jmenování tohoto europoslance. Prezident totiž podle ústavy nemůže zamítnout jednoho kandidáta a nahradit ho jiným, kterého si sám vybere. Musí to být na popud premiéra.
Řada sociálních demokratů chtěla, aby Hamáček do poslední chvíle trval na jmenování Pocheho. Ústupek prezidentovi brali jako ponížení a prohru strany.
Situace se odehrála zdánlivě nenápadně. Podle toho,
jak celé dění popsal HN místopředseda ČSSD Martin Netolický, byl původně v návrhu mezi jmény budoucích členů vlády skutečně Miroslav Poche. Když ho Hrad odmítl, napsal Babiš s Hamáčkovým vědomím do příslušné kolonky právě jméno předsedy ČSSD. "Babiš odnesl seznam na Hrad se jménem Miroslava Pocheho. Hrad ho odmítl jmenovat. Andrej Babiš pak na základě této definitivní informace požádal prezidenta, aby dočasně pověřil řízením ministerstva zahraničí Jana Hamáčka," uvedl Netolický.
Dva vysoce postavené zdroje z Hradu potvrdily, že druhý dopis se jmény ministrů, který premiér poslal z Úřady vlády, už neobsahoval Pocheho jméno. V kolonce ministra zahraničí byl Hamáček. "Pan prezident postupoval v rámci ústavy. Může vládu jmenovat jen na návrh premiéra," řekl zdroj z Hradu. Zeman se tak vyhnul hrozbě kompetenční žaloby.
Formálně tedy Zeman včera ráno jmenoval šéfa sociální demokracie členem vlády a pověřil ho kromě řízení ministerstva vnitra také vedením ministerstva zahraničí. Podle Netolického je to sice v rozporu s tím, co chtěla sociální demokracie, ale Hamáčka se opatrně zastal. Zahraničí podle něj nemohlo zůstat bez vedení.
"Řekl jsem, že pokud by nebyl pan Poche jmenován, je možné, aby byl řízením resortu zahraničí pověřen jiný člen sociální demokracie. A logicky by to měl být předseda strany," vysvětloval situaci Hamáček. On ani Babiš však neodpověděli ani na jednu z otázek HN, jaké jméno ve skutečnosti premiér napsal do finálního seznamu politiků navržených do vlády.
Hamáček bude zřejmě muset svůj postup vysvětlovat kolegům z pražské organizace ČSSD, která se kvůli problému dnes narychlo sejde. Ta dosud svého předsedu podporovala, ostatně výměnou za post ministra zahraničí pro Pocheho většinově hlasovala pro účast ČSSD v kabinetu s trestně stíhaným premiérem Babišem.
Taktická hra pokračovala i po samotném aktu jmenování členů kabinetu, neboť Poche nakonec na ministerstvu zahraničí pracovat bude. "Nastupuji jako politický tajemník. Obrazně řečeno, vyhrnu si rukávy a budu od rána do večera pracovat pro tuto zemi," sdělil Poche.
Za tuto práci nebude pobírat podle svých slov žádné peníze, ale bez příjmů nebude. Zároveň zůstane nadále i europoslancem. Poche bere prozatímní řešení celé situace jako své vítězství a trvá na tom, že prezident se nezachoval správně, když jej nejmenoval. "Od začátku bylo jasné, že já prezidentovi neustoupím, a také jsem neustoupil," tvrdí.
Diplomatická mise Hamáčka je dočasná, jak dlouho potrvá a kdo jej v čele resortu nahradí, není zatím jasné. Podle informací z ČSSD se ale Hamáček pokusí přesvědčit prezidenta, aby nakonec Pocheho ministrem jmenoval.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist