Někteří noví ministři si chtějí s sebou na úřad přivést politické náměstky. Ministerstvo vnitra a zahraničí požaduje po dvou, průmysl a kultura chtějí vedle stávajícího Ondřeje Malého, potažmo Anny Matouškové ještě jednoho.
Zákon sice počítá s tím, že si každý ministr může přivést až dva politické náměstky, Babišova první vláda však tato předtím neobsazená místa na konci loňského roku tabulkově zrušila. Resorty nyní chtějí, aby byla znovu obnovena.
Tedy po dvou politických náměstcích na vnitru a zahraničí a po jednom na průmyslu a kultuře.
Aby k tomu došlo, musí vláda schválit změnu struktury úřadu.
"Nyní připravujeme návrh změny systemizace. Na výsledné podobě musí dojít k dohodě ministerstva financí s ministerstvem vnitra, ta pak bude předložena vládě," vysvětluje náměstek pro státní službu Josef Postránecký.
Odborní náměstci
Rozlišovat odborné a politické náměstky začal zákon o státní službě, který po naléhání Evropské unie schválil parlament v roce 2014. Jeho cílem bylo odpolitizovat státní správu. Odborní náměstci musí projít výběrovým řízením. Po nástupu nové vlády je pak nelze svévolně odvolat.
Političtí náměstci
Vedle toho může mít každý ministr také dva politické náměstky, kteří spadají pod zákoník práce. Ti ochranu jako jejich odborní kolegové již nemají. První vláda Andreje Babiše však některé tyto pozice úplně zrušila.
"Čistky"
Přestože zákon měl odborné náměstky ochránit před svévolným vyhazovem po nástupu nové garnitury, Babišova vláda na konci loňského roku zrušila řadu těchto pozic a nahradila je novými. Někteří náměstci, kteří kvůli tomu přišli o své místo, pak mluvili o "čistkách", což vláda rázně odmítla a změny vysvětlovala zefektivněním
chodu úřadu.
Babiš mění názor
Premiér Andrej Babiš (ANO) velkým zastáncem politických náměstků nebýval. Při schvalování služebního zákona v roce 2014 dokonce v tehdejší koalici s ČSSD a KDU-ČSL prosazoval, aby s nimi zákon vůbec nepočítal a zůstali jen ti odborní. Nyní je k těm politickým shovívavější a není vyloučeno, že obnovení těchto míst na ministerstvech podpoří.
"Musíme to probrat s ministry, jaké jsou konkrétní důvody. Státní správu bychom chtěli zeštíhlovat, je už i tak dost nabobtnalá. Konkrétní důvody neznám, možná to má ale souvislost se zákonem o státní službě, který nás limituje v efektivním řízení jednotlivých ministerstev," řekl HN premiér.
Zatímco politické náměstky mohou ministři vyměňovat, na ty odborné se vztahuje služební zákon, který je chrání před svévolným odvoláním po nástupu nové vlády.
To je však podle Babiše v některých případech problém. "Ministr si nemůže vybrat státního tajemníka ani de facto odborné náměstky a jejich odvolání, když nepracují tak, jak mají, nebo neplní úkoly, je téměř nemožné," dodal premiér.
Ministři zatím tají, koho by si případně na místa politických náměstků přivedli.
"K personálním otázkám se budu vyjadřovat, až to bude aktuální," řekl ministr kultury Antonín Staněk.
Ve hře je Pocheho asistent
Na ministerstvo zahraničí by se však podle mluvčí Michaely Lagronové mohl znovu vrátit Lukáš Kaucký, který na tomto místě skončil v prosinci. Druhým náměstkem by se pak podle informací z ministerstva mohl stát Tomáš Petříček, který působí jako asistent europoslance Miroslava Pocheho.
"Teď musíme dotáhnout systemizaci a potom budeme řešit personálie. Jsou to ale pro mě možná jména, to ano," připustil předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Ten je navíc pověřen řízením diplomacie právě místo Pocheho, kterého prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat.
Další ministr ČSSD Petr Krčál již své politické náměstky oznámil. Na ministerstvu práce však tyto pozice zrušeny nebyly, tudíž jejich jmenování není tak komplikované jako u jeho kolegů.
Jeho nejbližším spolupracovníkem bude bývalý šéf protikorupční policie Tomáš Martinec, který před dvěma lety kandidoval v krajských volbách za ČSSD na Vysočině. Dále pak předseda středočeských sociálních demokratů Robin Povšík, jehož by však v nejbližší době měl vystřídat Jiří Vaňásek. Ten již na ministerstvu pracoval jako odborný náměstek, dokud v březnu nerezignoval.
Otázka politických náměstků je také předmětem vyjednávání mezi koaličními partnery ve vládě, tedy mezi ANO a ČSSD.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist