Koupi bytu nebo domu Češi většinou věnují víc úsilí než tomu, aby si zajistili udržení majetku do budoucna. A to přesto, že své nemovitosti obvykle splácí řádově desítky let. Přijít o střechu nad hlavou přitom lze velmi jednoduše, může k tomu vést banální chyba nebo opomenutí. Obzvlášť to platí v případě živnostníků, kteří za svůj byznys ručí celým svým majetkem. Když pak nezvládají splácet své dluhy, může exekutor uspokojit věřitele třeba z prodeje bytu, v němž bydlí podnikatelova rodina.
Stejně může dopadnout i jednatel společnosti s ručením omezeným, ačkoliv jako společník firmy celým svým majetkem neručí. Pokud se totiž prokáže, že nepostupoval s péčí řádného hospodáře a jeho firma kvůli tomu skončila v dluzích, mohou se věřitelé u soudu nebo v insolvenčním řízení domáhat absolutní odpovědnosti jednatele za firemní dluh.
I proto v posledních letech získávají na popularitě takzvané předmanželské smlouvy. Ty zužují společné jmění manželů, do nějž majetek obou partnerů po svatbě automaticky spadá, a přesouvají ho do vlastnictví pouze jednoho z nich. Podle údajů notářské komory takových smluv loni české páry uzavřely přes 10 tisíc, což znamená oproti roku 2014, kdy komora začala dokumenty sčítat, 35procentní nárůst.
Co se dočtete dál
- Ani smlouva o zúžení společného jmění nemusí rodinný majetek ochránit stoprocentně.
- Výhody svěřenského fondu a kdy je nejlepší si ho založit.
- Kdy využít založení off-shore společnosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.