Pokud ODS chce, aby jí rostly preference, měla by podle expertů přesvědčit voliče, že není euroskeptická. Občanské demokracii se zatím nedaří zbavit pověsti strany, která chce opustit Evropskou unii. Toho si je část ODS vědoma a chce to změnit.

Od loňských parlamentních voleb vystoupala strana v průzkumech jen o jednotky procent. "Pokud nebudou akcentovat pozitivní evropská témata, nedostanou se přes tradiční voličské jádro," míní politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci. S tím, že právě nálepka euroskeptické strany je důvodem, proč ODS v parlamentních volbách nezískala více než 11 procent.

Program ODS pro parlamentní volby byl ale i pod šéfem Petrem Fialou k unii kritický. Voličům sliboval, že Česko vyjedná trvale výjimku z přijetí eura a že by v EU měla posílit role národního státu a volení si míry další integrace.

ODS a Evropská unie

Body z programu strany

◼ ODS chce zrušit povinnost Česka přijmout euro.

◼ Strana chce jednat o jasnějším vymezení kompetencí EU a o navrácení části kompetencí na národní úroveň. EU toho bude dělat méně a lépe.

◼ Stejná práva pro členy i nečleny v eurozóně.

◼ Výjimky ze společné azylové a migrační politiky.

◼ Stát by si podle ODS měl zvolit míru další integrace do EU.

Jedna z nejvíc proevropských stran, TOP 09, přichází o voliče a balancuje na hraně pěti procent nutných pro vstup do sněmovny. Odpadlé hlasy ale nemíří k ODS. "Potenciální voliči odešli spíše k pirátům a STAN. ODS by se za jiných okolností ve volbách mohla dostat ke 20 procentům," míní Lysek.

Právě tyto strany jsou ODS v řadě otázek programově blízké. Na důležitost členství v EU ale kladou větší důraz a jsou v tomto postoji jednotné. Podle politologa Josefa Mlejnka ODS vystupovala euroskepticky vždy, nyní ale změnil náladu ve společnosti Tomio Okamura a jeho snaha o czexit. "Jakmile je na stole czexit, tak si ODS chce vylepšit obraz a nepůsobit před voliči tak radikálně," tvrdí Mlejnek.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak ODS rozlišuje mezi eurorealismem a euroskepticismem?
  • Jak se posunuly úvahy o czexitu po brexitu?
  • Jak by Češi hlasovali o vstupu do EU nyní?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se