Odborný náměstek je v Česku nedostatkové zboží. Alespoň jednoho postrádá šest ministerstev, některým z nich se ho nedaří získat ani přes opakovaně vypsaná výběrová řízení. O post nejvýše postavených úředníků v resortu není příliš zájem, na některá místa se často nehlásí ani jediný uchazeč. V jiných případech zase ministerstva mezi nízkými jednotkami zájemců vhodného kandidáta nenajdou. Ministerstva zatím tvrdí, že bez nich krátkodobě fungovat schopna jsou.

"Výběrové řízení bylo vyhlášeno třikrát. V prvním nesplňoval žadatel podmínky stanovené zákonem o státní službě. Druhé bylo zrušeno, protože nebyla doručena žádná žádost. Třetí výběrové řízení právě probíhá," popisuje realitu shánění náměstka pro sekci informačních a komunikačních technologií na ministerstvu pro místní rozvoj jeho mluvčí Vilém Frček.

A podobnou zkušenost mají i v dalších resortech.

Náměstek pro státní službu Josef Postránecký tvrdí, že neobsazených je zhruba deset procent postů odborných náměstků a že v takových případech na jejich místech suplují zastupující ředitelé podřízených sekcí nebo jiní náměstci.

Souhlasí s ministerstvy, že to krátkodobě na chod ministerstev nemusí mít zásadní vliv. "Pokud by ale to místo bylo neobsazeno třeba rok nebo delší dobu, potom se to nepochybně může projevit v chodu sekce," říká Postránecký.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.