Společnost ČEZ Prodej nemá nárok na více než miliardu korun od Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) za objednanou, ale neodebranou elektřinu v roce 2010. Rozhodl o tom Městský soud v Praze, když zamítl žalobu energetické firmy.

Soud sice uznal, že ČEZ Prodej byl poškozen, "jsou tu ale okolnosti vylučující odpovědnost za škodu, protože došlo ke změně zákona," uvedla soudkyně Růžena Kučerová. Ta tak potvrdila svůj dřívější rozsudek, který vynesla již před čtyřmi roky. Jenže její verdikt posléze otočil vrchní soud. A Nejvyšší soud loni vše zrušil a rozhodl, že soudy musí případ znovu projednat.

Pro SŽDC je to vítaný verdikt, který jí může výrazně vylepšit hospodaření. Peníze již zaplatila právě na základě pravomocného rozhodnutí vrchního soudu z roku 2015. Včetně úroků to bylo 1,14 miliardy korun. Ty by nyní měla dostat zpět. "Jsme rádi, že se soud přiklonil k naší argumentaci," uvedla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

SŽDC vs. ČEZ Prodej

◼ Prosinec 2008 – Šéf SŽDC Jan Komárek podepisuje s ČEZ Prodej tříletou smlouvu na nákup elektřiny pro všechny dopravce na dráze.
◼ Červenec 2009 – Mění se energetický zákon a dopravci si nově mohou koupit elektřinu napřímo a SŽDC je povinna jim poskytnout svoji síť. Ti toho využívají, protože ceny elektřiny klesly o třetinu proti těm, které na tři roky nasmlouvala SŽDC.
◼ Červen 2010 – ČEZ Prodej podal žalobu a chtěl 805 milionů za neodebranou elektřinu.
◼ Duben 2014 – Městský soud v Praze žalobu zamítá s tím, že SŽDC nemohla za změnu zákona.
◼ Březen 2015 – Vrchní soud v Praze verdikt otáčí, smlouvy se prý mají plnit. SŽDC poté platí i s úroky 1,14 miliardy korun, ale současně podává dovolání k Nejvyššímu soudu.
◼ Srpen 2017 – Nejvyšší soud všechny rozsudky ruší, soudy se prý nedostatečně zabývaly tím, zda opravdu musela SŽDC připojit dopravce ke své distribuční soustavě. SŽDC okamžitě žádá vrácení zaplacené sumy, když to ČEZ Prodej odmítá, podává žalobu na vydání neoprávněného obohacení.
◼ Srpen 2018 – Městský soud v Praze potvrzuje svůj původní, čtyři roky starý verdikt a znovu říká, že ČEZ Prodej na zaplacení neodebrané elektřiny nemá nárok.

Podle ČEZ Prodej ale spor nekončí, protože se opět odvolá. A firma tak nemíní uvedenou sumu dobrovolně vrátit. "Bez ohledu na výrok Městského soudu v Praze jsme i nadále přesvědčeni, že náš požadavek na náhradu škody je oprávněný, tedy že plnění SŽDC na základě pravomocného rozhodnutí Vrchního soudu v Praze bylo po právu," uvedl mluvčí Skupiny ČEZ Ladislav Kříž.

Tak draze? To nechceme

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru