Srpen 1968 trávil literární kritik, spisovatel a překladatel Václav Černý stejně jako prázdniny v předchozích letech na rodném Náchodsku. Když ho 21. srpna brzy ráno vzbudila sousedka s křikem, že zemi obsazují cizí vojska, pustil si rádio, aby se dozvěděl podrobnosti. Když ladil napříč frekvencemi, aby si zprávy z Československého rozhlasu obohatil o pohled ze zahraničí, najednou se zarazil − z reproduktoru zaslechl svoje jméno.

Bylo to vysílání stanice Vltava, která šířila z území východního Německa propagandu na podporu okupace vojsky Varšavské smlouvy vedenými Sovětským svazem. Černý u přijímače zkameněl. Vyslechl, že sovětská a další "spřátelená" vojska přišla v hodině dvanácté, protože se moc v zemi chystala uchvátit zrádná "pravice" pod vedením nové vlády, kterou měl údajně právě on zformovat. Byl to začátek tvrdé diskreditační kampaně, která se rozjela souběžně s okupací a trvala několik let.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.