Nad Bílým domem vlála americká zástava stále na vrchu žerdi, zatímco jinde po USA už byly vlajky s hvězdami a pruhy spuštěny na půl. Na památku republikánského senátora Johna McCaina, který v sobotu v noci v Arizoně podlehl rakovině mozku.
K uctění McCaina se nakonec v pondělí přidal i Trump, když nařídil, aby nad Bílým domem vlajka poklesla dolů. Podle Ariho Fleischera, tiskového mluvčího předchozího republikánského prezidenta George Bushe, si Trump tím prodlením "uškodil". Podle Fleischera jsou zde "tradice", které "drží lidi pohromadě, i když spolu politicky nebo osobně nesouhlasí". Trump by měl vědět, kde "učinit čáru".
Při všem respektu k Fleischerovi, který toho určitě ví o americké politice hodně, princip "trumpismu" mu stále uniká. U svých voličů si Donald Trump neublížil. Spíše naopak, v jejich očích to bylo potvrzení, že Trump byl a je správnou volbou.
Na rozdíl od ostatních republikánských kandidátů, kteří s ním v prezidentské kampani 2015/2016 soutěžili o prezidentskou kandidaturu, Trump věděl, kde ta dělicí "čára", o které mluví Fleischer, dnes probíhá. Lépe řečeno chápal, že to není čára, kterou lze občas překročit, vymazat, jako když například umře válečný hrdina. Ale že jsou to ostré, naštvané řezy, které nesmiřitelně oddělují jednu stranu od druhé. Buď patříte do našeho tábora, nebo k nepřátelům. A nic mezi tím.
Co se dočtete dál
- Před čím John McCain Američany varoval a co je v USA přitom již dávno realitou.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.