Po delší době máme za sebou normální začátek školního roku. Tedy cosi, co by mělo být vcelku běžné a nemělo by stát za to, aby se nad tím někdo pozastavoval. Ale není. Tak třeba nový ministr školství Robert Plaga. Při své návštěvě základní školy v Brně-Medlánkách jen neopakoval známé fráze, ale trefil hřebíček na hlavičku, když zdůraznil, že učitelům je potřeba vrátit respekt, který se v poslední době vytratil. A rovnou vyzval rodiče, aby vycházeli se školou jako partneři. Učitelé si skutečně ze všeho nejvíc naříkají, že rodiče s nimi až příliš často netáhnou za společný, výchovně vzdělávací "provaz", protože nekriticky kopou za své ratolesti. Přičemž nejrůznější metodické předpisy i elektronická výbava žáků nadmíru znevýhodňují právě pedagogy.

Normálně však letos dopadlo i tradiční školní entrée prezidenta republiky. Už jsme zažili leccos, takže jsme možná vděční za málo. Ale považte. Hlava státu například nenavštívila školu, kde řediteluje nebo se vzdělává její rodinný příslušník (na rozdíl od Václava Klause, který při stejné příležitosti dorazil do školy provozované společností, kterou tehdy vedl jeho syn).

Tentokrát mluvil Miloš Zeman na Základní škole T. G. Masaryka v Bělohorské ulici v Praze 6 k prvňáčkům. Nebyli jsme svědky infantilních vytáček, že prezident nevstává, protože ho "bolí nožičky". A nedošlo jako loni na "vynášení" nepohyblivého hradního pána na pódium, na trapné ticho po zaznění výzvy k diskusi. Jeho radám, aby děti četly, a to hlavně papírové knížky, není obsahově co vytknout. Stejně jako jeho "dědečkovsky" zjihlému vzpomínání na rozvázané tkaničky první den ve škole nebo na Káju Maříka coby první přečtenou knihu.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Za co prezident nemůže.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se