Symbolika, nebo náhoda? Andrej Babiš nejprve zajel do Budapešti za tamním premiérem Viktorem Orbánem a až poté odjel do Berlína navštívit německou kancléřku Angelu Merkelovou (s tou mluvil včera). Není to maličkost. U lídrů, kteří jsou ve funkci noví, se dost ostře sleduje, komu při svých zahraničních cestách dají přednost. Babiš nový je, plnohodnotnou vládu s důvěrou ještě nemá ani 100 dní.

Zatím to vypadá, že Babišovo upřednostnění Maďarska před Německem náhoda nebyla. "Mám jeden velký cíl, udržet Babiše co nejdál od Orbána. A selhávám v tom," svěřil se HN zdroj blízký Babišovi. Nejen on, ale i řada dalších lidí, kteří jsou s premiérem ve styku, upozorňuje na to, že Viktor Orbán mu imponuje.

Babiš to sám nepřímo potvrdil v květnovém rozhovoru pro HN, kdy na otázku, zda je mu politicky bližší Merkelová, nebo Orbán, neodpověděl, ale německou kancléřku zkritizoval, zatímco Orbána hájil. Je v zájmu Česka, aby se Babišovy sympatie obrátily a směřovaly na západ od českých hranic, nikoliv na východ.

Orbán Babišovi imponuje tím, že má v parlamentu většinu. Vládne a nemusí se na nikoho ohlížet. Do jaké míry Babiš souzní s tím, co Orbán konkrétně dělá, tedy se zmenšováním prostoru pro opozici nebo s potlačováním svobody médií, můžeme jen spekulovat.

Jasné je naopak to, že český premiér se tím maďarským inspiruje v migrační politice. Orbán měl v řadě ohledů v migrační krizi pravdu − například když, stejně jako ostatní země Visegrádu, upozorňoval, že je nesmysl prosazovat uprchlické kvóty v momentě, kdy se do Evropy valí stovky tisíc lidí. Jeho tehdejší postoj, že je potřeba tento proud dostat na nulu, je dnes názorem všech zemí EU, jak potvrdily v červnu na summitu v Bruselu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.