Symbolika, nebo náhoda? Andrej Babiš nejprve zajel do Budapešti za tamním premiérem Viktorem Orbánem a až poté odjel do Berlína navštívit německou kancléřku Angelu Merkelovou (s tou mluvil včera). Není to maličkost. U lídrů, kteří jsou ve funkci noví, se dost ostře sleduje, komu při svých zahraničních cestách dají přednost. Babiš nový je, plnohodnotnou vládu s důvěrou ještě nemá ani 100 dní.

Zatím to vypadá, že Babišovo upřednostnění Maďarska před Německem náhoda nebyla. "Mám jeden velký cíl, udržet Babiše co nejdál od Orbána. A selhávám v tom," svěřil se HN zdroj blízký Babišovi. Nejen on, ale i řada dalších lidí, kteří jsou s premiérem ve styku, upozorňuje na to, že Viktor Orbán mu imponuje.

Babiš to sám nepřímo potvrdil v květnovém rozhovoru pro HN, kdy na otázku, zda je mu politicky bližší Merkelová, nebo Orbán, neodpověděl, ale německou kancléřku zkritizoval, zatímco Orbána hájil. Je v zájmu Česka, aby se Babišovy sympatie obrátily a směřovaly na západ od českých hranic, nikoliv na východ.

Orbán Babišovi imponuje tím, že má v parlamentu většinu. Vládne a nemusí se na nikoho ohlížet. Do jaké míry Babiš souzní s tím, co Orbán konkrétně dělá, tedy se zmenšováním prostoru pro opozici nebo s potlačováním svobody médií, můžeme jen spekulovat.

Jasné je naopak to, že český premiér se tím maďarským inspiruje v migrační politice. Orbán měl v řadě ohledů v migrační krizi pravdu − například když, stejně jako ostatní země Visegrádu, upozorňoval, že je nesmysl prosazovat uprchlické kvóty v momentě, kdy se do Evropy valí stovky tisíc lidí. Jeho tehdejší postoj, že je potřeba tento proud dostat na nulu, je dnes názorem všech zemí EU, jak potvrdily v červnu na summitu v Bruselu.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Čím Babiš sám podkopává svoji vlastní touhu, aby ho Merkelová nebo Macron vnímali jako velkého a schopného státníka.
  • V čem by měl Západ napodobit Orbána a na Babišovi "zapracovat".
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se