Po katastrofě v atomové elektrárně Fukušima se zdálo, že s jádrem je v Japonsku konec. Opak je ale pravdou. Země, která zažila nejhorší jadernou katastrofu od výbuchu sovětského Černobylu, vrací tyto zdroje do provozu a buduje nové.
Před sedmi lety přitom mořské vlny vyvolané silným zemětřesením poškodily Fukušimu na ostrově Honšú. Kvůli nebezpečí radiace muselo opustit domovy přes 160 tisíc lidí a úřady nařídily odstavit všechny atomové elektrárny v zemi.
Od té doby právě tyto elektrárny investovaly miliardy dolarů do modernizace a účinnějších bezpečnostních opatření. Vracejí se do provozu bez ohledu na to, že si to většina veřejnosti nepřeje. Japonskou vládu ale znervózňuje velká závislost na dovozu energie.
Země už připojila k síti devět jaderných bloků. První v srpnu roku 2015. A přibývají další. Společnost Kansai Electric Power v pátek uvede do provozu čtvrtý blok elektrárny Takahama na největším japonském ostrově Honšú.
Už ve středu restartovala jeden blok v elektrárně Sendai asi tisíc kilometrů jižně od Tokia společnost Kyushu Electric Power, sděluje agentura Reuters, podle které do konce roku přibudou další jaderněenergetické bloky.
Co se dočtete dál
- Jaký podíl má jaderná energie na japonském energetickém trhu?
- Jak chce postupovat japonská vláda?
- Kolik bloků má v provozu a kolik jich ještě chystá?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.