Představte si, že je vám kolem třiceti, máte malé dítě, málo peněz, školka ve vašem okolí není a hlídání jakbysmet. Sledujete nekonečný program všech televizí a najednou vás zaujme pořad americké provenience, který nabídne jednoduché řešení. Stačí začít podnikat, třeba péct dorty, což umíte také, a je to.
Takže to zkusíte v Česku a při vyběhávání všech nutných povolení se záhy ztratíte mezi hasiči, hygienou, památkáři, odborem životního prostředí a Národním institutem pro integraci osob s omezenou schopností pohybu a orientace, a to máte před sebou ještě dalších 15 razítek, povolení a stanovisek. Pokud se v tom neztratíte a skutečně začnete podnikat, přijde za odměnu zhruba 20 až 30 kontrol za rok.
Na nekonečnou byrokracii spojenou s "provozováním maloobchodní jednotky s malou výrobnou cukrářských výrobků" loni upozornila Asociace malých a středních podniků. Nejde ale jen o cukrárny. Pokud člověk nechce dělat jenom nosiče teplé vody (přeprodej, reklama apod.), ale má chuť skutečně něco vyrábět či usnadňovat zákazníkům život, tedy podnikat v původním smyslu slova, provozovat např. hlídání dětí, výrobu chlebíčků, šití závěsů, dostane se mu za tuto opovážlivost od českých úřadů náležitého potrestání.
Co už dlouho vědí podnikatelé a jejich rodiny a přátelé, jde evidentně totálně mimo politiky. Jinak by se mezi hlavní předvolební taháky nedostala debata na téma neplacení či odkladu sociálního, případně zdravotního pojištění pro začínající podnikatele.
Co se dočtete dál
- Co vše už lze dnes při rozjezdu podnikání využít, proč to moc nezabírá a co je největší překážkou pro ty, kdo se chtějí "udělat pro sebe".
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.