Nejpozději do 15 let se počet obyvatel Prahy zvýší podle odhadů zhruba o 150 tisíc. V hlavním městě by tak úměrně mělo přibýt asi 100 tisíc bytů. Jenže výstavba vázne a místo potřebných 6000 bytů ročně získají developeři každý rok povolení v průměru jen pro 3500 bytů. O tom, jak tuto situaci řešit, diskutovali kandidáti na pražského primátora s developery během diskuse Urban Leaders Club, kterou v září uspořádalo vydavatelství Economia.

1,7

milionu obyvatel bude mít podle odhadů Praha v roce 2050.

"V roce 2016 se počet zahájených bytů propadl na 2700, což je historicky nejnižší hodnota od roku 2000. Podobné je to i se stavebními povoleními, jejichž množství se v roce 2017 dostalo na nejnižší úroveň od přelomu století. Získalo je jen 4800 staveb, z toho asi 2500 bytů," uvedl Petr Hána, který pracuje jako seniorní manažer v oddělení nemovitostí a stavebnictví ve společnosti Deloitte.

Jedním z důvodů je, že získat potřebná povolení na bytový dům trvá i více než 10 let. Podle údajů Světové banky je Česko v délce povolovacího procesu na 127. místě na světě. "V Praze je zamrzlých 900 projektů, což představuje 40 tisíc bytů. Ty projekty jsou připravené, ale nic se s nimi neděje," upozornil během diskuse kandidát na pražského primátora za ODS Bohuslav Svoboda.

Economia Urban Leaders Club

Diskuse kandidátů na pražského primátora, která se věnuje územnímu rozvoji hlavního města Prahy.

Akci v září už podruhé uspořádal mediální dům Economia.

Debaty se účastnili i developeři, architekti a další odborníci, kteří zasedli v publiku.

Odborníci se shodují, že v Praze proces brzdí nedostatečná spolupráce mezi magistrátem a městskými částmi. Zatímco do roku 2003 existoval v metropoli jeden stavební úřad, dnes jich je 22 pro každou městskou část. Ty také platí jejich fungování, i když podle zákona tyto úřady spadají pod stát.

"Způsobuje to neuvěřitelný problém. Starostové vidí jen své dílčí zájmy a neřeší, co je výhodné pro celou Prahu," podotkl Jiří Řezák, architekt z ateliéru Qarta architektura, který akci moderoval.

Stejný názor zastává i Marcel Soural, předseda představenstva developerské firmy Trigema, který se debaty účastnil jako divák. "Současný stav vede k systémové podjatosti. Obávám se, že rozhodování úředníků o povolení stavby tak není nezávislé a podléhá vlivu místních politiků," řekl Soural.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru