Všudypřítomným motivem kampaně v komunálních volbách je pořádek, čistota, bezpečí. Má to různé podoby. ODS na plakátech požaduje "pořádek proti anarchii". V Mostě chce jedno sdružení dle billboardů "deratizovat od havěti" a je dost jasné, koho tím myslí. V Praze 1 ČSSD píše, že "přitvrdí" proti opilcům a cizincům. No a u SPD je bezpečí už tradiční téma a mělo by se zřejmě zajistit i za cenu toho, že se zadrátuje celá země a navrch každá vesnice zvlášť. Jeden by z toho usoudil, že se ulice našich měst a obcí hemží lehkoživky, přestupníky, zločinci a davy migrantů. Ne že žijeme v šesté nejbezpečnější zemi světa.

Nic proti pořádku. Ten, jak víme ze Švejka, "musí bejt". Ale je pozoruhodné, jaký důraz se na něj v komunální kampani klade. A především že cesta k němu ve zdejším pojetí vede skoro výhradně přes represi. Všude se slibuje zvýšení počtu strážníků, nové kamerové systémy, kandidáti ČSSD ve zmiňované Praze 1 se na protituristických plakátech tváří výhružně. Viděno skrze komunální kampaň: jsme podmračená, podezíravá, napružená země.

Přitom komunálního pořádku je přece možné dosáhnout i jinak než jen tvrdou represí. Dá se na něm pracovat s grácií, vtipem, třeba i cynickým, za využití zákonitostí sociální psychologie. Pro ilustraci pár příkladů, které je možné vidět na západě Francie. Třeba v Brestu, když přišli na to, že mají problém s překračováním rychlosti ve městě, umístili na displeje měřičů rychlosti údaj, kolik by řidič zaplatil, kdyby došlo na pokutu. Místo pouhého údaje o překročení rychlosti blikne třeba upozornění "máte to za dva trestné body, nebo 120 eur". Letmé varování funguje báječně, v reálu se nemusí pokuty ani moc vybírat. Nebo v jiném městě v Bretani mají u parkovacích míst vyhrazených pro invalidy upozornění: "Jestli mi sebereš místo, vezmi si i můj handicap." Nikoho "zdravého" jsem na takovém místě parkovat neviděl. Nebo vy byste tam snad zaparkovali?

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.