V Česku dochází k erozi půdy a svým dílem tomu přispívá i charakter českého zemědělství. Na úpatí svahu na jižní Moravě měřili odborníci z České zemědělské univerzity v Praze tři a půl metru nánosu půdy, který se tam nahromadil už od dob prvních zemědělců. "Skoro polovinu materiálu, který tam leží, způsobil odnos za posledních sedm­desát let, přestože to předtím trvalo řádově tisíce let," vysvětluje v rozhovoru pedolog Vít Penížek.

HN: V Česku se v poslední době mluví o tom, že je půda ohrožena erozí. Děje se něco podobného i jinde ve světě?

Tento problém se objevuje všude tam, kde je intenzivní zemědělství. U nás došlo v padesátých letech ke kolektivizaci a stmelení malých polí do velkých půdních bloků erozi ještě zvýraznilo. Navíc i po restituci majetku zůstala pole v družstvech a hospodaří se na větších farmách, než je běžné jinde v Evropě.

HN: Proč jsou velké lány pro erozi kritické?

Čím má voda delší dráhu odtoku, tím víc materiálu s sebou nabírá. Část půdy se zachytí v dolní části pozemku, část odteče a zaplaví vesnici, zanese rybník bahnem a část zmizí vodními toky někam mnohem dál. Na jižní Moravě jsme dělali výzkum. Na úpatí svahu jsme měřili pohřbenou původní půdu. Je tam naneseno zhruba tři a půl metru materiálu. Tyto nánosy se tam hromadí už někdy od doby kamenné, kdy lidé začali se zemědělstvím. Zjistili jsme, že z těch tří a půl metru vznikl minimálně metr a půl za posledních sedm­desát let. Skoro polovinu materiálu, který tam leží, tedy způsobil odnos za posledních několik desítek let, přestože to předtím trvalo řádově tisíce let. A to je samozřejmě dané i skladbou plodin, která se pěstovala a pěstuje − to znamená kukuřice, cukrovka a další širokořádké plodiny, které jsou z hlediska eroze nebezpečné.

Vít Penížek

◼ Vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze.
◼ V současné době působí na katedře pedologie a ochrany půd. Na univerzitě vyučuje předměty, které se týkají problematiky mapování půd, půdního průzkumu a částečně i klasifikace půd.
◼ Je autorem řady odborných článků a výzkumů.

HN: Za erozi tedy mohou plodiny jako kukuřice nebo kritizovaná řepka a také absence remízků a mezí? Co je nejnebezpečnější?

Řepka erozi tolik nezpůsobuje. Ta je problematická kvůli tomu, že je náročná na hnojiva a pesticidní ochranu. Chemie, kterou do ní musíme dávat, se logicky někam dostává. Loni v létě se hodně mluvilo o kontaminaci podzemní vody pesticidy. Co se týče eroze, plodina, která ji nejvíce nastartovala, je kukuřice. Na druhou stranu dnes vidíme snahu používat půdoochranné technologie ve svažitých územích. Což jsou často opatření, která sem dotlačila Evropská unie. Přišla s reálnými opatřeními jako například zákaz pěstování kukuřice na svahu. Před tím v Česku platil zákon, který říkal, že se zemědělec nesmí chovat tak, aby způsoboval erozi. Konkrétní směr ale neudával.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru