Karel Kolínek z Nedašova na česko-slovenském pomezí vystudoval lesní inženýrství, záhy se ale rozhodl naplno živit včelařstvím, které má v jeho rodině více než 150letou tradici. "Jako dítě jsem bral včelaření jenom jako nutnou povinnost. Když ale otci začaly scházet síly, rozhodl jsem se po něm jeho včelíny přebrat a už devět let v oboru podnikám a živím tak celou rodinu," říká čerstvý vítěz soutěže Živnostník roku Zlínského kraje.

Jenom med nás neuživí

Kolínek, jenž spravuje asi 150 úlů, se zabývá stáčením tmavého lesního a světlého květového medu, který prodává přes své dva e-shopy a dodává ho také do obchodů se zdravou výživou v Česku a na Slovensku.

"Kdybychom se ale spoléhali pouze na prodej medu, tak jako rodina živoříme. Proto prodáváme i mateří kašičku nebo pyl, které lze od včel získat bez ohledu na to, jaká je v daném roce produkce medu," uvádí vítězný živnostník. Podle něj se výrobou speciálních včelařských produktů jeho kolegové příliš nezabývají. "Řada z nich mateří kašičku vyrobit neumí. Díky naší rodinné tradici ale víme, jak na to, takže podobné výrobky vedle běžných zákazníků dodáváme i samotným včelařům," dodává Kolínek.

Výsledky ve Zlínském kraji

Vodafone – Firma roku 2018

1. Retigo - výroba zařízení pro gastronomii (Rožnov pod Radhoštěm)
2. Servis Climax - výroba stínicí techniky (Vsetín) 
3. Hydraulics - výroba hydraulických systémů (Slopné)

Česká spořitelna – Živnostník roku 2018

1. Karel Kolínek - rodinné včelařství (Nedašov)
2. Marcela Hrubošová - výuka finanční gramotnosti pro děti i dospělé (Staré Město)
3. Tomáš Zdráhal - kominictví (Bystřice pod Hostýnem)

Mateří kašička, kterou včely vyživují svou královnu, je po staletí využívána v lidovém léčitelství a podle některých výzkumů napomáhá například ke zmírňování astmatu. "Když se nám zákazníci ozývají s tím, že jim naše včelí produkty pomáhají zdravotně, mám z naší práce dobrý pocit," uvádí včelař.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete, jaká firma a proč vyhrála titul Firma roku Zlínského kraje.
  • V čem je vítězná firma unikátní.
  • Proč je o její výrobky ve světě zájem.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se