Existuje-li po vzoru amerického snu také něco jako skandinávský sen, Peter Borgen ho donedávna prožíval. Rodák z města Sarpsborg v jihovýchodním Norsku studoval v Edinburghu a na Syracuse University ve Spojených státech. Jeho kariéra špičkového bankovního manažera byla strmá, bez klopýtání. V Danske Bank Group začal pracovat v roce 1997 jako třiatřicetiletý. Čtyři roky poté usedl do čela místní norské Focus Bank, patřící dánské skupině. Za dalších osm let už byl ve výkonné radě Danske Bank. Když 16. září 2013 odstoupil z vlastního rozhodnutí šéf banky Eivin Kolding, jeho nástupcem se stal právě Borgen.
Vydržel pět let a tři dny. Letos 19. září rezignoval. Neustál fakt, že přes estonskou pobočku Danske Bank v letech 2007 až 2015 podezřele proplulo zhruba 200 miliard eur (přes pět bilionů korun). Z větší části se jednalo o transakce praní špinavých peněz a nelegálních zisků z Ruska, Moldavska, Ázerbájdžánu a několika dalších zemí.
Klienti z Ruska a dalších států například přes prostředníky kupovali cenné papíry v rublech a pak je rychle prodávali, ale už si nechali platit v jiných měnách, hlavně dolarech. Vše v modelu takzvaného zrcadlového obchodování (mirror trading).
200 miliard eur
prošlo v estonské pobočce Danske Bank přes účty nerezidentů. Je podezření, že šlo o praní špinavých peněz.
Hlavním Borgenovým problémem je, že to byl právě on, kdo měl od roku 2009 ve vedení Danske Bank na starosti dohled nad zahraničními pobočkami. Tedy i nad tou estonskou. Provalený skandál s praním ohromujících částek dopadá nejen na něj a na banku, ale na celé Dánsko. Má pověst jedné z nejméně zkorumpovaných a nejtransparentnějších zemí na světě. Teď ratingová agentura S&P hrozí, že bance odebere nejvyšší rating AAA. Danske Bank je zdaleka největší finanční institucí skandinávského státu, obstarává zhruba třetinu veškerých dánských bankovních účtů. Podle žebříčku S&P Global Market Intelligence jde o 53. největší banku světa. Existuje od roku 1871 a vždy byla symbolem dánské stability a prosperity. Teď její praktiky vyšetřuje celkem šest zemí. Vedle dánské prokuratury jsou to mimo jiné úřady ve Velké Británii, Spojených státech a Švýcarsku.
Od března ztratily akcie Danske Bank přes třetinu své hodnoty, odvrací se od ní klienti a investoři. I dánská politická scéna se probírá ze šoku. "Skutečnost, že se Dánsko stalo centrem praní špinavých peněz těchto rozměrů, je příšerná," prohlásil premiér Lars Løkke Rasmussen ze středopravé strany Venstre.
"Je to obrovský skandál. Jedním z nejhorších důsledků bude ztráta důvěry v dánský finanční sektor a v Dánsko," obává se i bývalý ministr zahraničí a poslanec opoziční Radikálně liberální strany Martin Lidegaard. Ministr financí Rasmus Jarlov přesvědčoval v Lucemburku své resortní kolegy z ostatních členských zemí Evropské unie, že "dánská veřejnost, parlament i vláda jsou velmi rozzlobeny a budou volat banku k odpovědnosti".
Je to další hodně špatná zpráva pro zemi, která není zvyklá na negativní publicitu. Možná zvládne spojení s karikaturami muslimského proroka Mohameda nebo brutální zločin, jakým byla loňská vražda švédské novinářky dánským konstruktérem Peterem Madsenem. Ale rozhodně nechce být teritoriem finanční kriminality a podvodů.
Co se dočtete dál
- Co vše v Danske Bank vyplulo na povrch?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.