Jaký přesně byl za posledních dvacet let ekonomický dopad na různé skupiny obyvatelstva, vypráví graf, kterému se říká slon z boku. Na vertikální ose je změna příjmu, na horizontální jsou obyvatelé této planety, seřazeni od nejchudších (nalevo) až po nejbohatší (napravo). Graf nalevo začíná od nuly ocasem slona, stoupá prudce nahoru (hřbet), pak ještě kousek výš (hlava), pak jde opět prudce dolů až k nule (střed chobotu se dotýká země) a v poslední fázi se zase chobot prudce zvedá.
Z celoplanetárních statistik Wealth and Income Database (WID) vyplývá, že planetární střední příjmová skupina notně zbohatla (hřbet a hlava slona). Od roku 1980 až po rok 2016 zbohatla světová populace v průměru o 60 procent. Nejvíce rostl průměrný příjem v Číně, a to o neuvěřitelných 830 procent. V Indii se zvedl průměrný příjem o 220 procent. Zato v Evropě stoupl "pouze" o 40 procent, v USA a Kanadě o 63 procent, v Rusku o 34 procent.
Vrchol zvednutého chobotu pak reprezentuje nejbohatší lidi světa, kteří za poslední tři desetiletí také notně zbohatli. Tak třeba horních deset procent Američanů s nejvyššími platy za toto období zbohatlo o 123 procent. V Rusku zase o 190 procent. Ještě drastičtější rozdíly se týkaly bohatých v Číně: deset procent nejbohatších zbohatlo o více než 1300 procent.
Jsou zde ale i obyvatelé, kteří si moc nepolepšili. Zaprvé ti úplně nejchudší, chudina světa, za poslední tři dekády moc nezbohatli. Také americká a evropská nižší a nižší střední třída si polepšily o nějakých třicet procent, podle některých statistik si americká dělnická třída polepšila mnohem méně, některé statistiky uvádějí u jisté části tohoto spektra dokonce čísla záporná. Tak třeba v Rusku si lidé vydělávající pod padesát procent průměrné mzdy pohoršili za třicet let o 26 procent. Tito lidé představují nejnižší bod pomyslného chobotu.
Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.