Takzvaný syndrom hodné holky se podle psycholožky Terezy Špinarové může v práci projevovat jako neschopnost odmítnout úkoly nebo požadavky nadřízených a kolegů či prosadit vlastní zájmy. "Takovým lidem dělá větší problém říct si o zvýšení platu nebo odmítnout přesčasy. Často si vyčítají, že toho nedělají v práci dost nebo že by toho mohli dělat víc nebo lépe," popisuje. Z výzkumu americké univerzity Rice vyplývá, že říct "ne" dělá mnohem větší problém ženám než mužům.

Obecně jsou syndromem nejvíce postiženi jedinci se silně vyvinutou empatií, jejichž psychická pohoda se odvíjí od pohody v jejich okolí. Problém je podle Špinarové biologicky podmíněn a jeho kořeny se často nacházejí v dětství. "Mláďata savců potřebují rodiče, aby přežila. Rozčílit rodiče je život ohrožující věc a v naší psychice je to dlouhodobě zakódováno," vysvětluje. Emocionálním komunikačním typům tato strategie chování zůstává na celý život. "Všichni chceme být přijati, respektováni, milováni a chváleni, nicméně emoční typy po tom touží nejvíc."

Hodné holky firmám nesvědčí

Za častý výskyt syndromu u žen může podle psycholožky výchova a dodnes přetrvávající společenské stereotypy o postavení žen ve společnosti: "Ještě generace narozená kolem roku 1960 byla vychována tak, že žena je ta, která se stará o děti a domácnost, zatímco muž je hlava rodiny." Proměna začala u současných čtyřicátníků. Přestože se trendy ve výchově mění, některé konzervativní prvky jsou podle psycholožky ve společenských zvycích přítomny dodnes. "Součástí manželského slibu královské rodiny je dodnes slib ženy poslouchat svého manžela," poukazuje Špinarová.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • Jaký bývá rozdíl ve způsobu řízení firem mezi "poslušnými" muži a "poslušnými" ženami.
  • Kdy se vyplatí říci "ano", pokud si člověk myslí "ne".
  • Který ze způsobů odmítnutí je nejlepší.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se