Každou neděli někteří rodiče z pařížského předměstí Pantin vodí své děti do malé školy, kterou provozuje tamní mešita. Polovinu ze tří hodin výuky děti stráví učením arabštiny, druhou pak studiem Koránu, popisuje list Wall Street Journal.

A to se možná brzy změní. Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že výrazně rozšíří nabídku arabštiny na běžných státních školách. Slibuje si od toho, že děti už nebudou muset chodit do mešit, které se v některých případech staly semeništěm radikálního islámu.

"Oživení výuky arabštiny je klíčem, protože lekce tohoto jazyka se pro islamisty staly nejlepším prostředkem, jak nalákat mladé do jejich mešit a škol," uvedl ve své zprávě Hakim El Karoui z pařížského think-tanku Institut Montaigne. Francouzská vláda se chce jeho zprávou inspirovat.

Učí se jen Korán

Děti nebo mladiství chodí na arabštinu do škol, které nejčastěji financují země ze severu Afriky, jako jsou Maroko nebo Alžírsko. Existuje riziko, že v některých z nich působí radikálové, kteří mohou mladé Francouze ovlivňovat.

Někdy se také objevují případy, že na podobných školách dokonce působí učitelé, kteří sami ne­umí výborně arabsky, a děti se tam učí nazpaměť jen verše z Koránu. Islamisté si tak na těchto školách mohou připravit půdu pro pozdější indoktrinaci.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části článku se dále mimo jiné dočtete, jak na plán vlády přesunout výuku arabštiny z mešit do škol reagují Francouzi. Jaký je nejsilnější argument kritiků vládního záměru?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se