Martin Žáček sleduje tuzemský pojistný trh z první řady už přes dvě dekády. Absolvent Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT nejprve působil v akademickém prostředí, od roku 1995 však byl členem představenstva pojišťovny Uniqa. V roce 2008 se stal jejím generálním ředitelem.

Může tak dobře srovnávat, v jakém stavu se tuzemské pojišťovnictví nachází. Podle něj je schopné pružně inovovat, a to i díky tomu, že za sebou české pojišťovací domy netáhnou dědictví starých informačních systémů. "Jsme schopní velmi rychle reagovat na trendy, které dnešní doba přináší," říká Žáček.

Uniqa letos pod jeho vedením vyhrála v soutěži Nejlepší pojišťovna 2018 v kategorii Nejlepší neživotní pojišťovna.

HN: Jak byste zhodnotil letošní rok na domácím pojistném trhu?

Byl náročný z hlediska nové legislativy. Pojišťovny se musely vypořádat s dvěma velmi důležitými normami. Tou první je nové evropské nařízení o ochraně osobních údajů GDPR, které pro pojišťovny znamenalo velké investice do IT, zásah do mnoha smluvních vztahů a přenastavení řady interních procesů. Došlo i ke vzniku nových pozic, jako je osoba pověřence pro ochranu osobních údajů. Druhou je převedení evropské směrnice o distribuci pojištění IDD do české legislativy. Má začít platit 1. prosince a pojišťovny se na ni intenzivně připravovaly.

HN: A jak loňský rok probíhal z ekonomického pohledu?

Co se týče vlastního byznysu pojišťoven, jednou z určujících oblastí je pojištění aut. Ekonomice se daří, takže rostly prodeje automobilů, a pojišťovny tak mají co pojišťovat. Nárůst mezd se ale výrazným způsobem promítl do takzvané škodní inflace, což znamená, že roste cena, kterou pojišťovny za havárie vyplácejí. Do škod na zdraví i plechových škod se cena práce přímo propisuje.

HN: Jde jen o růst mezd, nebo hraje roli i růst cen autodílů?

Povinné ručení má dvě roviny, přičemž jedna z nich jsou škody na zdraví. Odškodnění se odvíjí od průměrné mzdy − pokud stoupá, roste i odškodnění. Do povinného ručení ale spadají i plechové škody. I tam se cena práce výrazně propisuje. Pro servis je dnes velký problém sehnat kvalitního lakýrníka, mzdy narostly dramaticky a to tlačí na sazby, které servisy pojišťovnám účtují. Škodní inflace vyrostla mezi lety 2017 a 2018 skoro o osm procent. Druhý aspekt je vedle ceny práce právě problematika náhradních dílů. Auta jsou stále sofistikovanější. Zatímco před pěti lety byl nárazník opravdu jen obyčejným nárazníkem, teď je plný elektroniky. Kvůli tomu autodíly zdražují. Plechové škody se pak jedna ku jedné objevují i v havarijním pojištění.

HN: Bude tedy pojištění aut muset zdražit?

Cena autopojištění bude muset jít nahoru, to je neoddiskutovatelný fakt. Pokud je škodní inflace nad pěti procenty ročně, o odpovídající částku musí jít nahoru ceny. Pojišťovny využily technologický pokrok a digitalizaci, dnes se pojistné smlouvy sjednávají plně elektronicky a klient je biometricky podepisuje, smlouvy se automaticky zpracovávají do centrálního systému a odpadají díky tomu mezikroky. Pojišťovny tím snížily náklady, ale ty už jsou tak nízké, že není z čeho brát, a pojišťovny nemají marži na pokrytí rostoucích nákladů na pojistné události. Pokud chceme kvalitně vyřizovat škody, což je základním úkolem pojišťovny, musí pojišťovna kalkulovat přiměřenou cenu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.