Zemědělci mladší 40 let si letos přilepší. Zatímco loni dostávali z evropských fondů dotaci 844 korun na hektar, letos mohou očekávat 1694 korun. Rozhodl o tom ministr zemědělství Miroslav Toman. "Evropské předpisy nově umožnily vyplatit mladým zemědělcům až dvojnásobnou částku oproti předchozím rokům. Toho jsme využili v maximální možné míře, protože podpora začínajících zemědělců patří k dlouhodobým prioritám našeho úřadu," vysvětlil ministr.
Větší porce dotací má pomoci mladým farmářům v začátcích jejich podnikání. Jde o takzvanou platbu pro mladé zemědělce, která je součástí přímých plateb vyplácených z rozpočtu Evropské unie. Každoročně ji využívají zhruba čtyři tisíce zemědělců.
Platba na hektar však není to jediné, o co si mohou mladí zemědělci zažádat. Další možnost jim dává Program rozvoje venkova, který financuje rozjezd jejich prvního podnikání v zemědělském sektoru. O dotaci v rámci tohoto programu zatím požádalo necelých 700 českých zemědělců, kteří mohou získat 45 tisíc eur ve třech splátkách.
Je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších politik Evropské unie. Od svého zřízení v 60. letech minulého století zajišťuje normy bezpečnosti potravin, garantuje evropským spotřebitelům bezpečnost a kvalitu zemědělských produktů. Na období 2021–2027 navrhuje Evropská komise vyčlenit na společnou zemědělskou politiku (SZP) 365 miliard eur. To je téměř třetina celkového rozpočtu EU. Rozpočet SZP bude rozdělen mezi dva její tradiční pilíře: na přímou podporu pro zemědělce / tržní opatření a na rozvoj venkova.
Peníze nejsou všechno
Jak ale ukazuje loňská studie Evropského parlamentu, na které pracovali výzkumníci z České zemědělské univerzity, současné nastavení dotací v EU neřeší problém nedostatku mladých lidí v zemědělství. Evropská unie se proto nyní zamýšlí nad tím, jak svou společnou zemědělskou politiku změnit tak, aby byl sektor pro mladé lákavější. A podobnou otázku položila i veřejnosti. Z výsledků průzkumu vyplynulo, že zemědělská politika EU by měla pomáhat s rozjezdem start-upů a také s přenášením vědomostí, znalostí, poradenstvím a praktickým vzděláváním.
První návrhy týkající se nové podpory mladých zemědělců na sebe nenechaly dlouho čekat. V návaznosti na konzultaci s veřejností zveřejnila Evropská komise svou vizi budoucího dlouholetého rozpočtu EU pro období po roce 2020. "Členské státy budou muset vyhradit nejméně dvě procenta svého národního přídělu na přímé platby pouze na podporu mladých zemědělců, kteří v tomto povolání začínají," zní návrh, který letos představila Evropská komise.
Pokud bude návrh schválen, Ministerstvo zemědělství ČR bude muset mladým zemědělcům přidat. Letos totiž pro ně vyhradilo pouze 0,86 procenta z přímých plateb, předchozí roky to bylo dokonce jen 0,33 procenta.
Finance ale nejsou jediným způsobem, jak začínajícím zemědělcům pomáhat. Národní úřady by podle Evropské komise měly mladým lidem usnadnit přístup k půdě. Ta je nejenom drahá, za což dílem mohou i evropské dotace, ale také je jí nedostatek. V lokalitách s ornou půdou navíc místo zemědělských plodin přibývají domy, silnice a další stavby. Náročný je pak i samotný proces převzetí nebo odkupu pozemku, ať už z hlediska daní nebo nezbytného papírování.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.