Také v České republice se firmy stále častěji zajímají, jak by mohly zavést automatizační prvky do svých skladových provozů. Při budování nových logistických zařízení je už otázka po automatizaci samozřejmostí, i když ne vždy je na ni odpověď jednoduchá. SSI Schäfer má za sebou i rozsáhlejší projekty, ve kterých uplatnil automatizaci ve velkém rozsahu − nedávno to bylo distribuční centrum o ploše 50 tisíc čtverečních metrů pro společnost Makro nedaleko Prahy a na jihu Čech finišuje nové logistické centrum pro Budějovický Budvar, které zahrnuje i krytý most s automatickou jednokolejnicovou dráhou.

Jak se automatizuje logistika v pivovaru? Má Budějovický Budvar v tomto ohledu nějaké speciality?

V Budějovickém Budvaru jsme generálním dodavatelem intralogistiky. Automatizaci skladového a distribučního provozu jsme navrhovali podle požadavků zákazníka a bylo při tom samozřejmě nutné řešit řadu problémů − třeba omezenou plochu, požadavek na určité logistické výkony, zpřesnění logistiky pro eliminaci ztrát a podobně. V těchto týdnech tam dokončujeme projekt automatického siloskladu obsluhovaného zakladači s napojením na dopravníky pro dovoz a odvoz jak prázdných obalů, tak hotových výrobků. Intralogistika v pivovaru rovněž využívá systém tzv. monorailu, který dopravuje palety z jedné části pivovaru do druhé části ve speciálním mostě přes frekventovanou městskou ulici. V projektu je samozřejmě využita ještě řada dalších různých technologií. Budějovický Budvar pro nás představoval opravdu velkou výzvu, protože zavádění těchto technologií probíhalo za plného provozu. Logistika piva je velmi náročná zejména v letních měsících, kdy je vysoká poptávka, a celá implementace proto musela mít na provoz jen zcela minimální dopad.

Jsou z hlediska automatizace zajímavé i některé další projekty, na kterých pracujete v České a Slovenské republice? A je mezi oběma zeměmi nějaký zásadnější rozdíl?

Pokud jde o automatizaci, týká se zejména propojování regálových systémů pomocí dopravníků s využitím různých technologií pro bezpapírové vychystávání, jako je pick by light, pick by voice a podobně. Je třeba říci, že v oblasti zavádění automatizace ve skladech jsme v České republice před Slovenskou republikou hodně vpředu − velká většina těchto projektů se realizuje právě u nás. Asi je to způsobeno tím, že ČR je přece jen dále v technologickém vývoji, země je více průmyslně vyvinuta a zároveň profituje ze své geografické polohy v bezprostřední blízkosti Německa. Řada projektů, které aktuálně řešíme, je právě pro zahraniční společnosti, jež plánují budovat v západních Čechách logistické základny cílené na obsluhu německých, rakouských i jiných zákazníků v západní Evropě. Tento trend zažíváme už několik let a poptávka stále trvá.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se