Koruna by měla zažívat zlaté časy. Poslední čtyři roky roste česká ekonomika o poznání rychleji než eurozóna, udržuje si současně vysoký přebytek zahraničního obchodu a Česká národní banka zvyšuje úrokové sazby tempem, se kterým na začátku roku počítal málokdo. V podobné zlaté éře na přelomu roku 2007 a 2008 zažívala koruna extrémní zisky. O posledních předkrizových prázdninách dokonce atakovala 23 korun za euro.
Dnes není zdaleka tak atraktivní, pohybuje se v blízkosti 26 korun za euro, a termínové dvouleté kurzy dokonce v blízkosti intervenční hranice 27 korun. Proč koruna není žádaným zbožím, i když nese výrazně více než záporně úročené euro?
Za prvé proto, že už si na její posilování vsadilo hodně hráčů. Před koncem intervencí v roce 2017 do Česka přitekl velký objem krátkodobého zahraničního kapitálu (odhadem desítky miliard eur). Většina těchto peněz u nás stále je. Zahraniční hráči nepřišli ovšem do korun s úmyslem zůstat v nich do "skonání věků". Jejich pozice jsou těkavé a při nárůstu strachu na globálních trzích, byť třeba na druhém konci světa, mají tendenci balit si kufry.
Co se dočtete dál
- Co čeká korunu a proč již nemá výsadní postavení ve střední Evropě?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.