Poprvé od roku 2015 německá ekonomika zaznamenala propad. Ve třetím čtvrtletí letos hrubý domácí produkt klesl o 0,2 procenta. Spolu s nejistotou dopadů brexitu a sporu o italský rozpočet jsou to pro evropskou ekonomiku velmi varovné signály.
Šéf evropské kanceláře Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jeffrey Franks se ani v kontextu vývoje světové ekonomiky přímo neobává blízkého nástupu krize. "Ekonomický růst je daleko více rozprostřen, dá se proto říct, že průměrná míra růstu je relativně dobrá. Stále více zemí se ale dostává pod průměrnou hodnotu," řekl Franks v rozhovoru pro HN na pražském sympoziu Next 100 think-tanku GARI o propojení politiky a nových technologií.
Doutnající americko-čínská obchodní válka má podle něj na evropskou a světovou ekonomiku zatím omezený dopad a týká se hlavně obou znesvářených velmocí. "Náklady z této války vyplývající mohou být pro světovou ekonomiku mnohem vyšší, pokud budou zavedena všechna avizovaná opatření," varoval Franks před plány amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po možném zavedení tarifů na zboží putující z Číny do USA v hodnotě 267 miliard dolarů očekává odvetná opatření. "Nejhorší možný scénář je snížení globálního růstu o 0,8 procenta, což by byl docela šok."
0,8 procenta
poklesu globální ekonomiky může způsobit americko-čínská obchodní válka.
Evropské země si podle něj nyní potřebují spíš vytvořit polštář či nárazník, aby byly připravené na to, až příští krize dorazí. Problémy mohou mít − podobně jako v minulé krizi let 2008 až 2009 − hlavně hodně zadlužené země.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte, co by podle Frankse měla udělat Itálie, aby zachránila ekonomiku, a co by podle něj měly dělat české automobilky, aby udržely tempo růstu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.