Poprvé od roku 2015 německá ekonomika zaznamenala propad. Ve třetím čtvrtletí letos hrubý domácí produkt klesl o 0,2 procenta. Spolu s nejistotou dopadů brexitu a sporu o italský rozpočet jsou to pro evropskou ekonomiku velmi varovné signály.

Šéf evropské kanceláře Mezinárodního měnového fondu (MMF) Jeffrey Franks se ani v kontextu vývoje světové ekonomiky přímo neobává blízkého nástupu krize. "Ekonomický růst je daleko více rozprostřen, dá se proto říct, že průměrná míra růstu je relativně dobrá. Stále více zemí se ale dostává pod průměrnou hodnotu," řekl Franks v rozhovoru pro HN na pražském sympoziu Next 100 think-tanku GARI o propojení politiky a nových technologií.

Doutnající americko-čínská obchodní válka má podle něj na evropskou a světovou ekonomiku zatím omezený dopad a týká se hlavně obou znesvářených velmocí. "Náklady z této války vyplývající mohou být pro světovou ekonomiku mnohem vyšší, pokud budou zavedena všechna avizovaná opatření," varoval Franks před plány amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po možném zavedení tarifů na zboží putující z Číny do USA v hodnotě 267 miliard dolarů očekává odvetná opatření. "Nejhorší možný scénář je snížení globálního růstu o 0,8 procenta, což by byl docela šok."

0,8 procenta

poklesu globální ekonomiky může způsobit americko-čínská obchodní válka.

Evropské země si podle něj nyní potřebují spíš vytvořit polštář či nárazník, aby byly připravené na to, až příští krize dorazí. Problémy mohou mít − podobně jako v minulé krizi let 2008 až 2009 − hlavně hodně zadlužené země.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.