Potkali se na základní škole v Brně a po střední se rozhodli, že spolu změní české školství. Nejprve začali vysílat středoškoláky na studia do USA, Kanady a západní Evropy. Před rokem založili první soukromou střední školu amerického střihu v tuzemsku American Academy s plánem rozšířit podnikání do Evropy. Po pěti letech spolupráce se dvojice mladých podnikatelů Ondřej Kania a Tomáš Jízdný rozchází.

"Asi před rokem jsme začali zjišťovat, že naše vize společnosti jsou odlišné. Ke změně školství podle mě vede více cest než přes soukromé střední školy," popisuje Tomáš Jízdný, který se proto rozhodl využít nabídky a svůj padesátiprocentní podíl ve firmě JK Education (jež American Academy vlastní) prodal.

Koupil jej fond soukromého kapitálu Espira Investments, kde jako jeden z hlavních investorů vystupuje Evropský investiční fond, patřící pod Evropskou investiční banku. Za Espira Investments stojí zkušená investiční bankéřka Andrea Ferancová.

"Vidíme ve vzdělávání silný potenciál a přínos pro celou společnost. Když jsme zjistili, že ve vedení JK Education hrají významnou roli ženy, lákala nás tato investice o to víc, protože je v souladu se zaměřením našeho fondu," řekla HN Ferancová.

Spolu s další bankéřkou Emílií Mamajovou jsou zakládajícími partnerkami Espira Investments a plánují investovat až 800 milionů korun zhruba do deseti malých a středních firem v Česku a na Slovensku s ženami ve vrcholovém vedení. JK Education je první investicí fondu, plánuje ale brzy vstupovat i do dalších firem. "Během letoška jsme se sešli se stovkou firem. Jednání s dalšími dvěma až třemi vypadají nadějně," říká Ferancová.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, jak si americké školy JK vedou a jak chce Jízdný změnit celý školní systém.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se