Tři králové a Père Noël, tedy magické bytosti, které nosí Španělům a Francouzům dárky, letos přišli o pár týdnů dřív. Jak Španělsko, tak Francie zvýší minimální mzdu.

Španělský socialistický ­ministr Pedro Sánchez tento týden oznámil, že vláda plánuje zvýšit minimální mzdu o 22 procent na 900 eur měsíčně, tedy v přepočtu 23 400 korun. Jedná se tak vůbec o největší nárůst od roku 1977. Formálně to musí ještě odsouhlasit vláda na svém zasedání v Barceloně 21. prosince.

"Bohatá země si nemůže dovolit mít chudé pracující," řekl k tomu premiér Sánchez.

Ne všichni ovšem s takovým dárkem souhlasí. Opoziční konzervativní lidovci nebo středopravicoví Ciudadanos (Občané) to odmítají a obávají se, že krok povede ke zvýšení nezaměstnanosti. V podobném duchu se vyjádřil i šéf španělské centrální banky Pablo Hernández de Cos, který se obává propouštění.

Španělsko naposledy zvýšilo mzdu letos, o čtyři procenta. Loni vzrostla o osm procent, vypočítává agentura AFP. Nikdy ale minimální mzda nestoupla tak rychlým skokem.

Letos v létě míra nezaměstnanosti v zemi poprvé po deseti letech klesla pod 15 procent. Stalo se tak o půl roku dříve, než ve svém odhadu očekávala banka BBVA.

Také Francie zvýší minimální mzdu. Francouzský prezident Emmanuel Macron pod tlakem hnutí žlutých vest, protestujícího proti vysoké ceně pohonných hmot a nižší kupní síle, zvýší minimální mzdu o 100 eur. Od ledna příštího roku tak dosáhne zhruba na 1598 eur měsíčně, tedy 41 560 korun.

Související