Přestože několik ministerstev, premiér Andrej Babiš i úřady od léta na dotazy HN opakovaně odpovídají, že kvůli možnému střetu zájmů předsedy vlády Česko nebude mít vážné problémy, nastala opačná situace. Evropská komise do vyřešení sporu odmítá proplácet dotace společnostem v holdingu Agrofert, které dříve premiér vlastnil. V pondělí o tom má podle Babiše jednat vláda. Jak ministerstvo financí, tak i Státní zemědělský intervenční fond po nátlaku komise oznámily, že nebudou EU posílat dotační projekty podniků ze skupiny Agrofert.

"Platební a certifikační orgán ministerstva financí rozhodl, že nebude žádosti o platby spojené s Agrofertem zasílat Evropské komisi k proplacení," oznámil mluvčí resortu Michal Žurovec. Podle něj se jedná o předběžné a opatrnostní opatření, které vyloučí ohrožení proplácení dalších žádostí. Kvůli sporu Česka s komisí o premiérův střet zájmů navíc zemi čeká rozsáhlý audit.

Babiš nicméně věří, že se potíže vysvětlí. "Na pondělní vládě tomu budeme věnovat nějaký čas. Možná už přijmeme i opatření, abychom vyšli vstříc Evropské komisi," řekl ve čtvrtek.

Unie zpřísnila posuzování případů střetů zájmů od 2. srpna letošního roku. Nechce, aby z bruselských peněz těžil ten, kdo má možnost jejich toky ovlivňovat a současně z nich může mít profit. Podle analýzy právní služby Evropské komise by právě do této kategorie mohl spadat i Babiš. Ten sice převedl své podniky do dvou svěřenských fondů, EU však takové odstřižení od firem nemusí stačit.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.