Státem řízené nemocnice, které zajišťují nejnákladnější péči, dluží dodavatelům po lhůtě splatnosti celkem 3,8 miliardy korun, což je o miliardu více než před rokem. Nejčastěji se opožďují s platbami za léky. Ekonomové upozorňují, že zadlužené nemocnice jsou zranitelné, protože si dodavatelé mohou diktovat své podmínky.

Státem řízené nemocnice mají s dluhy problém dlouhodobě. "Závazky po splatnosti jsou bohužel dluhem minulých let, který vznikl především historickým nesouladem mezi výší úhrad ze zdravotního pojištění a výší nákladů nemocnic," konstatuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Nejhůře je na tom FN u sv. Anny v Brně, která má nesplacené závazky celkem za 900 milionů korun. Druhé jsou pražské Nemocnice Na Bulovce dohromady s Všeobecnou fakultní nemocnicí − každá dluží dodavatelům 800 milionů. Naopak jiné nemocnice, jako například FN Plzeň, FN Hradec Králové, Nemocnice Na Homolce nebo IKEM, platí dodavatelům včas. Zjistila to redakce HN z přehledu, který získala od ministerstva zdravotnictví.

3,8 mld. Kč

dluží celkem státem řízené nemocnice. Na vině je podle vedení nemocnic hlavně špatně nastavený systém plateb pojišťoven za zdravotní péči.

Vedení nemocnic, které platí pozdě, shodně tvrdí, že za to management nemůže. Vina je prý ve špatně nastaveném systému plateb pojišťoven za zdravotní péči, která některé nemocnice znevýhodňuje.

Mluvčí FN u sv. Anny Petra Veselá upozorňuje, že základní sazba za provedenou péči je v jednotlivých zdravotnických zařízeních rozdílná: "Z analýzy ministerstva financí vyplývá, že FN u sv. Anny v Brně měla v letech 2009−2013 nejnižší nebo druhou nejnižší základní sazbu z fakultních nemocnic."

Brněnská nemocnice měla v roce 2013 dluhy po lhůtě splatnosti 701 milionů, jejich závazky po lhůtě splatnosti se tedy postupně zvyšují.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.