Dluhy vůči dodavatelům státem zřizovaných nemocnic se ke konci loňského roku vyšplhaly na 3,8 miliardy korun. Hned na začátku nutno říci, že nedluží všechny. Naopak, proti šesti hříšníkům z řad fakultních nemocnic stojí osm jiných, kteří platí. Podrobnější pohled na ty, kteří dluží nejvíc, ukazuje, že až na pár výjimek jde o nemocnice, které mají obecně "problém".

Po osmi stech milionech například dluží nemocnice Na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice. Oběma loni zvýšenou péči věnovalo ministerstvo zdravotnictví.

Stručně připomeňme, že Bulovka loni přišla o dva ředitele. V lednu skončila ředitelka Alena Vrbovská kvůli podezření z napojení na lobbistické skupiny, v červenci pak její nástupce František Novák kvůli údajné manipulaci s veřejnými zakázkami.

V červnu zde zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu. Z auditu ministerstva zdravotnictví vyplynulo, že zakázky vyhrával jediný uchazeč, a to První chráněná dílna obviněného severočeského podnikatele Tomáše Horáčka. Kvůli kšeftům s Horáčkem skončila koncem listopadu šéfka VFN Dana Jurásková. Okolnosti byly podle ministra Adama Vojtěcha velmi podobné tomu, co se dělo na Bulovce, cenu za pochybení u veřejných zakázek vypočítal na desítky milionů korun.

Související

To, že se problémy v hospodaření a řízení nemocnice promítnou i do běžných dodavatelsko-odběratelských vztahů, by nemělo být překvapením.

Fakultní nemocnice v Brně se zase dostala do letošní zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která kromě FN Brno posuzovala ještě Ústřední vojenskou nemocnici v Praze a FN Motol.

"Kontrola ukázala, že nemocnice pořizovaly léčiva a zdravotnický materiál velmi často bez zadávacího řízení, přestože jsou jakožto veřejní zadavatelé povinny tento postup využívat. V případě vzorku tzv. centrových léků FNB tímto způsobem nepořídila žádné z léčiv. Podobné výsledky kontrola zjistila i v případě zdravotnického materiálu, který například FNB nakupovala zcela bez zadávacího řízení," zní ve zprávě NKÚ.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru