Stát loni hospodařil s mírným přebytkem 2,9 miliardy korun. To je druhý nejlepší výsledek za posledních 23 let a čtvrtý nejlepší v historii samostatného Česka. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) přitom původně počítala se schodkem 50 miliard korun.

Za lepší výsledek mohou především rekordně vysoké příjmy, které se v porovnání s rokem 2017 zvýšily o 130 miliard na 1,404 bilionu korun. Podle Schillerové je to hlavně díky zavedení elektronické evidence tržeb a kontrolního hlášení. Díky těmto nástrojům prý ubylo podvodů a zlepšil se výběr daní. Příjmy státu z daní a odvodů z pojistného na sociální zabezpečení se meziročně zvýšily o více než 83 miliard.

Hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda vidí za lepším hospodařením státu zejména hospodářský růst. "Ne že by se opatření, jako je EET a zejména kontrolní hlášení, neprojevila, avšak jejich příznivý efekt byl slabší než pozitivní přínos ekonomické prosperity," říká Kovanda. "Důvodem lepšího hospodaření je zejména svižný ekonomický růst a související růst mezd. S růstem mezd stoupají též příjmy státní kasy, ať už kvůli vyšší dani z příjmů, nebo zejména vyšším odvodům," dodává.

2,9 miliardy

korun byl loni přebytek státního rozpočtu. To je druhý nejlepší výsledek za posledních 23 let.

Na dani z příjmů fyzických osob stát vybral téměř o 14 procent více než v roce 2017. Takový růst ministryni Schillerovou zaskočil. Ministerstvo financí podle ní čekalo nárůst okolo šesti procent.

"Přiznávám, že je to důkaz jistého přehřátí ekonomiky. Je to ekonomický signál, který je třeba sledovat a dávat na něj pozor," uvádí Schillerová.

Objem peněz z odvodů z pojistného na sociální a zdravotní pojištění se pak meziročně zvýšil o desetinu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • O kolik loni rostla ekonomika Česka?
  • Na co šlo ze státního rozpočtu nejvíce peněz?
  • Kolik peněz posílá vláda na investice a co je v tomto ohledu největší komplikací?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se