Trochu jako v pohádce o Popelce si ve středu mohli připadat poslanci ústavně-právního výboru sněmovny, když se probírali třemi poslaneckými návrhy ústavního zákona o obecném referendu. Prvním z dílny okamurovců, druhým od ČSSD, třetím komunistickým. Magickou trojkou ale idylka končí. Ani z jedné předlohy či jejich rýsujícího se kompromisu žádná slušivá róba pro současnou českou demokracii nebude.

Jednoduše proto, že vpouštět do politické arény nevypočitatelnou šelmu jménem plebiscit a upravovat kvůli tomu ústavu zrovna v době boomu populistických stran i prezidenta je nerozum a hazard. Hrozí totiž, že místo lepšího vyjádření vůle lidu se u nás referendum zvrhne jen v nástroj partají, zájmových skupin či jednotlivců ke zvyšování volebních preferencí. Což dorazí zbývající důvěru v politiku, demokracii i její hodnoty. Všude tam, kde v historii vládli populisté nebo extremisté, posloužily plebiscity většinou jen upevnění jejich moci.

Může znít nadějně, že předběžná shoda "proreferendových" stran se postupně blíží spíš umírněným představám sociálních demokratů. Už není ve hře původní nápad SPD či KSČM, že by k vyhlášení plebiscitu stačila petice s pouhými sto tisíci podpisy občanů. Ani zřejmě nehrozí, že by o výsledku referenda rozhodla jen nadpoloviční většina fakticky hlasujících. Chystaný komplexní pozměňovací návrh má jako podmínku vyhlášení stanovit nejméně 450 až 500 tisíc petentů. Přičemž vítězný tábor v referendu by musel přesvědčit minimálně 25 procent všech oprávněných hlasujících, tedy zhruba dva miliony občanů Česka.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.