Nová radioaktivní molekula, která umí pomoci i beznadějným případům pacientů s rakovinou prostaty. Objev bílkoviny, která dokáže orgány chránit před nádory. Léky, jež vyburcují k boji vlastní imunitu. To jsou jen některé z aktuálních úspěchů českých vědců zkoumajících rakovinu, jež vzbudily pozornost světové odborné veřejnosti.
Molekula, která září a léčí
Třicetiletá česká vědkyně Martina Benešová patří do čtyřčlenného týmu, který v německém Heidelbergu vymyslel a vyrobil radioaktivní molekulu PSMA-617. Radiofarmakum umí včas a přesně odhalit rakovinu prostaty a zároveň ji i úspěšně léčit. Látka se zkouší na pacientech po celém světě a výsledky jsou fascinující.
Loni v létě obletěly vědecký svět neuvěřitelné snímky z vyšetření osmi pacientů s rakovinou prostaty z kliniky v Melbourne. Vyzkoušeli už všechny možnosti léčby, přesto měli metastáze po celém těle. Poté podstoupili mikroozařování rakovinných buněk právě pomocí molekuly, kterou vyvinula česká vědkyně. Za tři měsíce se ukázalo, že drtivá většina ložisek zmizela.
Radiofarmakum mezitím pokračuje v úspěšných testech po celém světě. V USA začala finální fáze klinických testů, která rozhodne, jestli se lék dostane na trh. Licenci na PSMA-617 přednedávnem koupila velká farmaceutická firma Novartis a ostravská rodačka Martina Benešová je spoludržitelkou tohoto patentu. Vystudovaná jaderná chemička žije už několik let v německém Heidelbergu a ve Švýcarsku.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Jak funguje "potlačovač nádorů", který objevil tým Zuzany Kečkéšové.
- O výzkumu imunologa Radka Špíška, který už je ve fázi testování léků.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.