Co spojuje superjachtu arabského šejka, přenosy z automobilových závodů formule 1, wi-fi internet v autobusech v Mexico City nebo počítače v letištních kioscích aerolinek Air France? U všech lze najít technologické vybavení, které pro ně zařídila, tedy zprostředkovala, česká firemní skupina Neeco (čti Nýko). Podobně pestrou paletou zákazníků z celého světa se může pochlubit málokterý tuzemský podnik.

Firma z pražského Karlína větším korporacím zprostředkovává externí služby od nejrůznějších dodavatelů, což sice nezní příliš atraktivně, v celosvětovém kontextu se ale v tomto oboru, outsourcingu, točí desítky miliard dolarů. V Česku podobné služby nabízejí desítky společností, například Quadro Net, 1. SDZP družstvo či Hospitality Media, pohybují se ale povětšinou jen na domácím trhu, na kterém ročně utrží maximálně jednotky až desítky milionů korun. Neeco oproti tomu zprostředkovává mnohem širší paletu služeb a s tržbami ve vyšších stovkách milionů je mnohem větší. Ale hlavně se mu povedlo expandovat do celého světa. V zahraničí pracuje pro nadnárodní korporace, různé vládní úřady i města, kterým za pomoci lokálních subdodavatelů na jejich pobočkách zřizuje internet, "zapůjčuje" servisní techniky nebo jim pronajímá výrobní haly.

"Hlavní byznys nadnárodních firem představuje asi tak pouhou pětinu všech jejich činností. Zbytek jsou jen dodatečné funkce, o něž se musí starat finanční nebo IT oddělení. Firmy se ale mnohdy nechtějí zabývat činnostmi, které jejich primární byznys pouze podporují," říká šéf a zakladatel firmy Neeco David Pátek. "Globální společnosti musí řešit spoustu provozních věcí po celém světě, na které si najímají subdodavatele. Nechtějí se ale zdržovat tím, že si je hledají v každém regionu zvlášť. My jsme schopní za ně taková partnerství dojednat třeba v Argentině, na Blízkém východě, v Africe nebo v Číně. Místo tisíců dodavatelských smluv tak korporace uzavírají jedinou smlouvu s námi jako globálním zprostředkovatelem," dodává 38letý podnikatel. Neeco založil před 10 lety, zcela bez zkušeností.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte:
  • Proč Pátek našel první klienty až v Asii.
  • Jak vlastně vypadá outsourcing v provedení firmy Neeco.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se