Zemědělství po celém světě dnes čelí kvůli přírůstku populace a klimatickým změnám velkým výzvám. "Poptávka po jídle roste. Do roku 2050 musíme zvýšit produkci o padesát procent. Je třeba klást stále větší důraz na ochranu životního prostředí a dlouhodobou udržitelnost," říká v rozhovoru pro HN Jean-Philippe Riffat, regionální ředitel Corteva Agriscience pro střední Evropu.

"Musíme také vyvíjet nové inovace. Jediný způsob, jak toho dosáhnout, je vytvořit firmu, která se plně soustředí na jeden obor," uvádí.

Název Corteva je pro české farmáře zdánlivě něčím novým. Ve skutečnosti se ale jedná o výrobce, kterého řada z nich zná pod jinými názvy − Dow, který je na českém trhu významným dodavatelem pesticidů, a DuPont, který má silnou hlavně nabídku osiv značky Pioneer.

Jean-Philippe Riffat (40)

Od října 2018 je regionálním ředitelem Corteva Agriscience pro střední Evropu. Svou kariéru začal v roce 2003 ve španělské pobočce DuPont. Nyní se usídlil v Praze, která je pro něj výhodná z hlediska dostupnosti všech zemí, jež má na starosti. Kromě Česka, Slovenska, Maďarska a Polska jde o Rumunsko a Moldavsko.

Corteva Agriscience je pojmenování zemědělské části globálního chemického konglomerátu DowDuPont, který ročně prodá farmářům z celého světa výrobky za více než 300 miliard korun. V červnu se divize od chemického koncernu odštěpí.

Výhoda tkví ve specializaci

O oddělení Corteva Agriscience od chemického byznysu rozhodli akcionáři. Díky úzkému zaměření tak podnik získá podle Riffata velkou výhodu oproti konkurenci, kterou představují hlavně další tři nadnárodní konglomeráty: německé skupiny BASF a Bayer a Syngenta vlastněná čínským koncernem ChemChina.

Včetně DowDuPont dnes tyto firmy tvoří velkou čtyřku, která téměř jako jediná na světě dokáže přicházet na trh s novými aktivními látkami hubícími škůdce. Jejich vývoj stojí stovky milionů dolarů.

Zmíněné rozložení sil na trhu přitom neplatí jen v Česku. "Ať přijedete kamkoliv, jsou na trhu dominantní tyto čtyři firmy," popisuje Riffat. Produkty následně prodávají lokální firmy − v Česku je jedním z největších distributorů Agrofert.

Corteva se také čím dál více zabývá digitalizací zemědělství. V této oblasti je podle Riffata potřeba zaměřit se na dvě oblasti. "První z nich říkáme precizní farmaření. Jde o to, být co nejefektivnější v používání dusíkatých hnojiv a ve výsadbě semen. Tyto technologie už vyvíjí velký počet firem, takže budeme muset být co nejinovativnější," podotýká Riffat. K tomu se mohou používat senzory nebo lokalizace polohy s pomocí satelitů.

Druhou oblastí digitalizace je vývoj komplexních počítačových systémů, které usnadní řízení podniků.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru